Zawartość

Żywa biblioteka w Wałbrzychu pod Honorowym Patronatem RPO

Data: 
2018-06-09
Położenie: 
  • Wałbrzych
    Polska
słowa kluczowe: 

Regionale Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych organizuje cykl Żywych Bibliotek w dniach 17-18 maja, 9 czerwca, 18-19 października.

Żywa Biblioteka w Wałbrzychu to wyjątkowy międzynarodowy projekt edukacyjny, który polega na osobistej rozmowie z przedstawicielami grup spotykających się ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją. W tym jednym dniu to ludzie są Książkami, a Czytelnik może czytać z nich jak z otwartej księgi w myśl zasady, że nie ocenia się książki po okładce. Zainicjowany w 2000 r. w Danii obecnie jest realizowany w ponad 80 krajach na całym świecie. Główną ideą projektu jest propagowanie wartości takich jak otwartość, różnorodność i prawa człowieka.
Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne obarczone stereotypami oraz narażone na wykluczenie i dyskryminację, które poprzez osobistą rozmowę z Czytelnikiem propagują otwartość, szacunek dla drugiego człowieka i różnorodność. Do tej pory w pięciu wałbrzyskich edycjach projektu można było porozmawiać z następującymi tytułami: Ateista/Ateistka, Biseksualna Katoliczka, Były Więzień, Cyganka, Feministka, Gej, Hazardzista, Imigrantka, Lesbijka, Mama dziecka z autyzmem, Muzułmanin, Muzułmanka, Niemiec, Osoba transseksualna, Osoba która wyszła z uzależnienia, Osoba chorująca psychicznie, Osoba niepełnosprawna, Osoba niewidoma, Osoba z depresją i zaburzeniami lękowymi, Osoba żyjąca z wirusem HIV, Para Lesbijska, Patriotka, Protestantka, Psycholog, Syryjczyk, Trzeźwy Alkoholik/Trzeźwa Alkoholiczka, Ukrainka, Weganin, Wolontariusz, Zaolzianka, Żyd.
 
Zywe Biblioteki w Wałbrzychu będą miały miejsce w dniach:
  • 17 i 18 maja
  • 9 czerwca
  • 18 i 19 października