Zawartość

„Powinniśmy krzyczeć o stanie psychiatrii dziecięcej” – RPO na konferencji Rzecznika Praw Pacjenta

Data: 
2019-03-26
słowa kluczowe: 
 • Temat zdrowia psychicznego stanowi jeden z najważniejszych priorytetów Rzecznika Praw Obywatelskich.
 • Do naprawienia stanu polskiej psychiatrii niezbędna jest współpraca różnych organów władzy.
 • Kluczowe jest zwrócenie uwagi na działania systemowe, może wtedy nie Pan Lucjan nie musiał by przebywać w areszcie przez 10 lat za kradzież roweru.

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar wziął udział w konferencji „Rzecznik Praw Pacjenta rzecznikiem polskiej psychiatrii” zorganizowanej z inicjatywy Bartłomieja Chmielowca, rzecznika praw pacjenta.

- Z punktu widzenia dzisiejszej konferencja to, co jest fundamentem – to o czym powinniśmy nie tylko mówić a krzyczeć – to stan psychiatrii dziecięcej. To kwestia poruszana od lat, też w korespondencji z poszczególnymi ministerstwami przez Rzecznika Praw Dziecka.

Chciałbym, aby ten temat przebił się do polityków, tak aby faktycznie stał się priorytetem. Należy podjąć wszystkie możliwe działania, aby ten problem rozwiązać, bo na tym tracą nasi najmłodsi, którzy nie mają dostępu do fachowej porady, którzy są pozostawieni sami sobie w wielu sytuacjach które wymagają aktywnego wsparcia ze strony państwa – mówił Adam Bodnar.

Jak podkreślił rzecznik, psychiatria dziecięca to tylko część problemów. Należy zwiększyć dostęp do pedagogów, psychologów szkolnych, bo patrząc na statystyki dotyczące samobójstw nastolatków to należy podkreślić, że znajdujemy się na końcu Unii Europejskiej, co jest konsekwencją zaniedbywania problemu pomocy psychicznej najmłodszym.

Rzecznik wyraził także obawę związaną z ogólną sytuacją w szpitalach psychiatrycznych.

- Bardzo cieszę się, że Rzecznik Praw Pacjenta dostrzega problem rzeczników w szpitalach psychiatrycznych. Ta możliwość kontaktu z osobą której można się poskarżyć i żądać swoich praw jest często dla pacjentów najważniejsza.

Rzecznik podkreślił także, że już za kilka tygodni odbędzie się II Kongres Zdrowia Psychicznego i zachęcał wszystkich uczestników konferencji do uczestnictwa także w tym wydarzeniu.

Oprócz Rzecznika Praw Obywatelskich głos zabrali także:

Rzecznik Praw Pacjenta – Bartłomiej Chmielowiec, który otworzył konferencję i powitał gości, Anna Olearczuk – przedstawicielka pacjentów, która wezwała uczestników do zwrócenia uwagi na stan polskiej psychiatrii z perspektywy osoby zmagającej się z chorobą a także Krzysztof Olkowicz, główny koordynator do spraw Ochrony Zdrowia Psychicznego w Biurze RPO.

 • Raport, który na jednym ze zdjęć trzyma w ręce Adam Bodnar, dostępny jest TU.

Galeria

 • Mężczyzna przemawia w sali konferencyjnej oświetlonej czerwonymi i fioletowymi światłami

  Wystąpienie Adama Bodnara na konferencji Rzecznika Praw Pacjentów, 26 marca 2019
 • Pięciu mężczyzn i kobieta - paneliści debaty.

  Krzysztof Olkowicz z BRPO zabiera głos w debacie u Rzecznika Praw Pacjentów, 26 marca 2019
 • Dwaj mężczyźni rozmawiają.Jeden trzyma broszurę z czerwonym tytułem na białym tle

  RPO Adam Bodnar rozmawia z RPD Bartłomiejem Chmielowcem. Trzyma w ręku broszurę „Prawa osób chorujących psychicznie w działalności Rzecznika Praw Obywatelskich. Lata 2015-2019”.
 • Łóżka i materace ułożone w szeregu na ładnie odnowionym szpitalnym korytarzu. Tu maja leżeć pacjenci

  Oddział psychiatrii dziecięcej w polskim szpitalu, 2019 r. (woj. mazowieckie)
 • Łóżko pacjenta na szpitalnym korytarzu

  Oddział psychiatrii dziecięcej w polskim szpitalu, 2019 r.
 • Łóżko pacjenta na szpitalnym korytarzu (ładnie odnowionym)

  Oddział psychiatrii dziecięcej w polskim szpitalu, 2019 r.