Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Kiedy 80-latek będzie się mógł zapisać na szczepienie na Covid? - pytanie z infolinii Rzecznika Praw Obywatelskich

Data:
Tagi: Szczepienia

Pan (lat 81) prosi o wskazanie, gdzie może uzyskać informacje dotyczące szczepień przeciwko covid-19.

Informacje na temat szczepień uzyskać można w pod telefonem Infolinii Narodowego Programu Szczepień: 989 lub 22 62 62 989.

Szczepienia zorganizowane mają być tak: wszyscy zostaniemy podzieleni na grupy i w tej kolejności mamy się szczepić (dobrowolnie). Obecnie szczepiona jest grupa 0 czyli medycy. Seniorzy znajdą się w grupie I. Potem będzie grupa II i III,

W momencie gdy zacznie się szczepienie „naszej” grupy, w systemie komputerowym Narodowego Programu Szczepień stworzone zostanie dla nas e-skierowanie. Będzie na nas czekać 60 dni. Jeśli ktoś się nie zgłosi na czas, albo nie ma go w systemie, to takie elektroniczne skierowanie będzie mu mógł wystawić lekarz.

Jeśli zaczyna się szczepienie naszej grupy, możemy się zgłosić na szczepienie. Seniorzy (grupa I) mogą się więc zgłosić w połowie stycznia. Pozostali będą musieli chyba poczekać (chyba że zdołają przekonać lekarza do ręcznego wygenerowania e-skierowania).

Z e-skierowaniem zapisać się na szczepienia będzie można:

  • u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
  • bezpośrednio w punkcie szczepień.
  • telefonicznie poprzez Infolinię Narodowego Programu Szczepień 989 lub 22 62 62 989,
  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (dostęp na stronie pacjent.gov.pl),

Przyjmujący zgłoszenie sprawdzi, czy rzeczywiście mamy to e-skierowanie. Zrobi to na podstawie danych, które mu podamy (nie musimy znać numeru e-skierowania).

Następnie umówi nas na szczepienie. Po umówieniu się dostaniemy na telefon komórkowy powiadomienie SMSem z informacją o miejscu i terminie szczepienia. Na dzień przed wizytą przyjdzie jeszcze jeden SMS z przypomnieniem (powiadomienie przyjdzie tylko SMS-em; innej możliwości nie ma).

Ponieważ szczepionka podawana jest w dwóch dawkach, od razu zostaniemy zapisani na dwie wizyty. Druga powinna się odbyć po 3 tygodniach od pierwszej. O tej drugiej wizycie też przypomni SMS.

Kiedy przyjdziemy na szczepienie, najpierw zbada nas lekarz i sprawdzi, czy nie ma przypadkiem jakichś przeciwskazań (tak się robi w przypadku wszystkich szczepień). Po szczepieniu dostaniemy zaświadczenie, a informacja o tym będzie wprowadzona do karty pacjenta.

Wiele przydatnych informacji dla pacjentów znajduje się na stronie internetowej:  Szczepienie przeciwko COVID-19 - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Informacje powyższe podano na podstawie dokumentu Narodowy Program Szczepień – wg stanu na dzień 4 stycznia 2021r.

 

Autor informacji: Wydział Przyjęć Interesantów
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk