Zawartość

Adam Bodnar laureatem Nagrody im. Anny Laszuk

Data: 
2016-04-05
słowa kluczowe: 

Dr Adam Bodnar oraz Koalicja Organizacji Pozarządowych odpowiedzialna za akcję „Nasz rzecznik” zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk. Doceniono ich za umiejętność pracy ponad podziałami, wypromowanie osoby, która od lat walczy na rzecz słabszych i doprowadzenie do wyboru pierwszego Rzecznika Praw Obywatelskich, którego kandydatura nie była wysunięta przez polityków. Uroczysta gala wręczenia nagrody odbyła się 5 kwietnia br. w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Laudację na cześć dr. Adama Bodnara i Koalicji Organizacji Pozarządowych wygłosił Józef Pinior. Wskazywał, że szczególnie teraz - w obliczu walki z terroryzmem – pojawia się wiele dylematów, przed którymi stają współczesne państwa demokratyczne.

– Czy na zagrożenie terrorystyczne odpowiemy budową państwa policyjnego, czy też będziemy w stanie skutecznie walczyć z terroryzmem na gruncie rządów prawa? – zastanawiał się w laudacji. Jego zdaniem, osobą która doskonale rozumie te współczesne dylematy związane z prawami człowieka jest dr Adam Bodnar. Pinior odniósł się również do kampanii przeprowadzonej przez Koalicję Organizacji Pozarządowych -To dowód na żywotność polskiego społeczeństwa obywatelskiego – zaznaczył.

Odbierając nagrodę dr Bodnar podkreślał jak ważne było dla niego wsparcie organizacji pozarządowych, gdy ubiegał się o stanowisko RPO. Wskazał, że to wyróżnienie jest zasługą właśnie tych fundacji i stowarzyszeń.

- Cały czas staram się robić wszystko co w mojej mocy, aby podziękować za powierzenie mi tego zadania. Nadal obserwuję też działalność organizacji pozarządowych i widzę, że jest siła w tej „Rzeczpospolitej Obywateli”, w tej Polsce otwartej, pluralistycznej, tej która potrafi się jednoczyć wokół ważnych spraw, i która potrafi działać na rzecz ochrony praw jednostki, ochrony praw osób pokrzywdzonych – dodał rzecznik praw obywatelskich.

W imieniu organizacji wspierających kandydaturę Adama Bodnara, głos zabrała Katarzyna Batko-Tołuć. Przypomniała, że w skład Koalicji weszło 67 fundacji i stowarzyszeń działających zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnym. Podkreślała również, że reprezentują one rożne środowiska i grupy interesów.

Nagroda im. Anny Laszuk

Nagroda Radia TOK FM jest przyznawana od 2011 roku. Jej laureatami są ludzie lub organizacje docenione za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość.

Wśród tegorocznych nominowanych, obok dr. Bodnara i Koalicji Organizacji Pozarządowych, znaleźli się:

  • Jerzy Owsiak - za zbudowanie pozytywnego, optymistycznego ruchu,
  • dr Marek Bachański i Dorota Gudaniec - za upór, cierpliwość i nieustanną walkę na rzecz legalizacji medycznej marihuany.

Od 2013 roku patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, zmarła dziennikarka Radia TOK FM. Redakcja upamiętnia w ten sposób jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie, pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. płk Krzysztof Olkowicz, Robert Biedroń, Katarzyna Szymielewicz i Fundacja "Panoptykon".

Galeria

  • na zdjęciu dr Adam Bodnar stoi przy pulpicie, za nim w tle stoją przedstawiciele organizacji pozarządowych
    dr Adam Bodnar i przedstawiciele organizacji pozarządowych
  • Zdjęcie pięknie edytowanego dokumentu z logiem radia TOK FM
    Dyplom dla Adama Bodnara