Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Adam Bodnar na konferencji Equality and Human Rights Commission w Liverpoolu.

Data:
Tagi: kalendarium

- Nacjonalizm, ksenofobia i pobudzenie zaangażowania obywateli w działania na rzecz społeczeństwa to najważniejsze wyzwania jakie stoją przed krajowymi instytucjami ochrony praw człowieka (NHRIs) takimi jak Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce – mówił RPO Adama Bodnar podczas konferencji zorganizowanej przez Equality and Human Rights Commission w Liverpoolu.

RPO Adam Bodnar w swoim wystąpieniu jako keynote speaker podczas panelu „Prezentowanie naszej wizji” (Articulating our Vision) mówił o statusie polskiego ombudsmana, nowych wyzwaniach wynikających zarówno ze zmian cywilizacyjnych i społecznych, jak i tych wynikających ze zmian prawnych oraz reform kolejnych instytucji w Polsce.

Podkreślał, jak ważna jest rola aktywnego społeczeństwa obywatelskiego dla prawidłowego funkcjonowania demokracji, wskazywał także jakie wyzwania niesie ze sobą coraz bardziej popularny w Europie populizm. Opowiedział o programie spotkań regionalnych, który realizuje od początku swojej kadencji jako RPO oraz o interwencjach podejmowanych na terenie całego kraju.

Nowe metody komunikacji, media społecznościowe i rozwój technologiczny to kolejne pola, w których działalność instytucji chroniących prawa obywateli powinna się rozwijać. Jednym z największych problemów, jakie dostrzega RPO, jest dotarcie do młodzieży i młodych ludzi, którzy nie korzystają już z tradycyjnych form komunikacji.

Nie mniej ważna jest odpowiednia współpraca – nie tylko instytucji krajowych takich jak Rzecznik Finansowy (warto wskazać jako przykład dobrej praktyki RPO i RF wspólną kampanię informacyjną „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić”), Rzecznik Praw Dziecka (wspólna kampania na rzecz przeciwdziałania nie alimentacji) czy Rzecznik Praw Pacjenta. Równie ważna jest współpraca na poziomie międzynarodowym z innymi krajowymi instytucjami ochrony praw człowieka (NHRIs), np. w sprawach obywateli Polski przebywających za granicą.

Dwudniową konferencję w Liverpoolu (12-13 marca 2018 r.) dla pracowników instytucji zajmujących się ochrona praw człowieka zorganizowała brytyjska Equality and Human Rights Commission. Spotkanie to było okazją do wymiany doświadczeń i zastanowieniem się nad koniecznymi zmianami, które poprawią funkcjonowanie tych instytucji we współczesnym świecie.

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk