Zawartość

Adam Bodnar poprowadził lekcję w ramach Tygodnia Konstytucyjnego

Data: 
2016-10-18
Położenie: 
 • Dolna 6
  Warszawa
  Polska

Czy można umieścić ubezwłasnowolnionego brata bez jego zgody w domu pomocy społecznej? Czy artystka może obrażać uczucia religijne innych osób argumentując, że korzysta tylko ze swojego prawa do wolności słowa? Czy można zorganizować zgromadzenie publiczne nie zawiadamiając o tym wcześniej lokalnych władz? Czy można zestrzelić cywilny samolot z pasażerami na pokładzie, jeśli wiadomo, że może zostać użyty do ataku terrorystycznego? M.in. na takie pytania odpowiadali uczniowie XLIV Liceum Ogólnokształcącym im. Antoniego Dobiszewskiego w Warszawie podczas lekcji, którą poprowadził dr Adam Bodnar. O tym, jakie prawa mają obywatele, młodzi ludzie rozmawiali z rzecznikiem praw obywatelskich w ramach Tygodnia Konstytucyjnego.

To druga edycja projektu organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Biorą w nim udział uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. W ramach wydarzenia prawnicy z całej Polski przeprowadzą lekcje dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli. Scenariusze zajęć przygotowali trenerzy Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy "Polis".  Tydzień Konstytucyjny ma zasięg ogólnopolski i odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o to, by w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego obywatela. Organizatorzy Tygodnia Konstytucyjnego chcą promować w ten sposób świadome obywatelstwo i zachęcać młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi.

W pierwszej edycji Tygodnia Konstytucyjnego, która odbyła się w dniach 28 maja - 4 czerwca 2016 r., wzięło udział 215 szkół i 270 prawników. Organizatorzy szacują, że w lekcjach w ramach Tygodnia Konstytucyjnego uczestniczyło 12 800 uczniów.

 

Galeria

 • zdjęcie: kilka osób siedzi przy ławkach przed nimi stoi mężczyzna w garniturze
  Adam Bodnar mówi uczniom o prawach wynikających z Konstytucji
 • zdjęcie: kilka młodzi ludzie siedzą w grupach przy stolikach, po sali chodzi mężczyzna w garniturze
  Uczniowie dopytywali rzecznika o swoje prawa
 • zdjęcie: mężczyzna chodzi po sali, przy stołach siedzą młodzi ludzie
  Rzecznik wyjaśnia jakie prawa gwarantuje Konstytucja