Zawartość

Adam Bodnar w rankingu 50. najbardziej wpływowych polskich prawników

Data: 
2017-01-31
słowa kluczowe: 

Dziennik Gazeta Prawna po raz kolejny opublikował ranking najbardziej wpływowych prawników. W tym roku rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar zajął dwudzieste miejsce. Za najbardziej wpływowego prawnika w Polsce redakcja uznała Jarosława Kaczyńskiego.

W uzasadnieniu swojego wyboru Dziennik Gazeta Prawna zwrócił uwagę, że w ostatnim pełnym roku kadencji RPO Irena Lipowicz wystosowała 148 wystąpień generalnych, natomiast Adam Bodnar w pierwszym pełnym roku pełnienia funkcji RPO wydał ich aż 421.

„Oczywiście rzecznik nie ślęczy samodzielnie nad każdym takim pismem, tylko przygotowują je dla niego odpowiednie zespoły. Niemniej jednak zarówno on, jak i podlegli mu pracownicy biura przyjęli wręcz stachanowski tryb pracy. Właściwy raczej wielkim korporacjom niż urzędom publicznym” – podkreślono w uzasadnieniu. Autorzy rankingu zaznaczyli także, że mniejsza aktywność RPO przed Trybunałem Konstytucyjnym była spowodowana głównie funkcjonowaniem samego TK.

Dziennik Gazeta Prawna przypomina też, że dr Bodnar jest pierwszym rzecznikiem, który został zgłoszony na to stanowisko jako kandydat obywatelski. Mimo to, jak żaden z poprzedników jest traktowany jako „polityczny”.

„Taki pogląd jest krzywdzący i szkodzi nie tyle wizerunkowi samego Adama Bodnara ile podważa autorytet i dyskredytuje apolityczność tej funkcji. Wygląda więc na to, że w nadchodzącym roku RPO będzie musiał bronić nie tylko obywateli, ale i samej instytucji rzecznika.” – podsumowują autorzy rankingu.

Galeria

  • Zdjęcie portyretowe mężczyzny

    dr Adam Bodnar /fot. Paweł Supernak/źródło: PAP