Zawartość

Anar Mammadli w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich

Data: 
2016-09-20

Dziś Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z Anarem Mammadli, azerskim działaczem na rzecz praw człowieka i byłym więźniem politycznym. W spotkaniu i dyskusji nt. praw człowieka wzięli udział również Nils Muižnieks, Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, Anna Zamejc, dziennikarka specjalizująca się w problematyce azerskiej oraz Agnieszka Grzelak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Anar Mammadli był prezesem organizacji monitorującej wybory Election Monitoring and Democracy Studies Center (EMDS). W ramach prac organizacji przeprowadzono monitoring trzynastu ostatnich wyborów w Azerbejdżanie. Anar Mammadli prowadził również obserwacje wyborów w m.in. Turcji, Afganistanie, Niemczech, Norwegii, Ukrainie, Gruzji czy Albanii. Anar Mammadli był również koordynatorem grupy roboczej Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego poświęconej wyborom.

W październiku 2013 r., tuż po wyborach prezydenckich w Azerbejdżanie EMDS opublikowało raport wskazujący na drastyczne nieprawidłowości do jakich miało dojść w trakcie wyborów. Po publikacji raportu reżim prezydenta Ilhama Aliyeva rozpoczął represje wobec Anara Mammadliego, który w krótkim czasie został aresztowany, a następnie, w maju 2014 r., skazany na karę 5,5 roku pozbawienia wolności za rzekome defraudacje, unikanie opodatkowania oraz nadużycie władzy. Jego proces był niewątpliwie motywowany politycznie i był szeroko krytykowany przez organizacje międzynarodowe zajmujące się prawami człowieka. W 2014 otrzymał on Nagrodę Vaclava Havla przyznawaną wybitnym działaczom na rzecz praw człowieka przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. 

Galeria

  • Adam Bodnar i Anar Mammadli
    Adam Bodnar i Anar Mammadli
  • Anna Zamejc, Adam Bodnar, Anar Mammadli, Nils Muznieks, Agnieszka Grzleak
    Anna Zamejc, Adam Bodnar, Anar Mammadli, Nils Muznieks, Agnieszka Grzleak