Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Blokady samochodowe zakładane przez prywatne firmy. Czy są one legalne? Rzecznik bada sprawę.

Data:

Biuro Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach prowadzi sprawę (BPK 501.2.2016) dotyczącą zakładania blokad na samochody przez prywatną firmę X.

Na jednym z osiedli w K. prywatna firma, która miała dbać o ład i porządek na osiedlu (w tym na parkingach), wielokrotnie zakładała blokady na samochody np. klientów firm i sklepów a następnie żądała, by udowodnili, że istotnie mieli do załatwienia w owych firmach swoje sprawy

A jeśli takich dokumentów klient/dostawca nie miał, to za zdjęcie blokady musiał zapłacić 150 zł. Do tego pomimo okazania paragonów czy wymaganych dokumentów pracownicy firmy X odmawiali zdjęcia blokady, a jeśli się udało, trwało to nawet półtorej godziny. Policja interweniowała kilkukrotnie a wpłynęło ponad 200 zgłoszeń dotyczących nielegalnego blokowania aut na tym osiedlu.

Policja, opierając się o opinię Komendy Głównej Policji, twierdzi, że właściciel terenu prywatnego (np. spółdzielnia mieszkaniowa) ma prawo do własnego oznakowania terenu oraz stwierdzenia, kto i na jakich zasadach może parkować, jednak nie ma prawa blokować samochodu.

Przedstawiciele firmy X uważają, że działają legalnie.

Według Biura Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach takie działania są niedopuszczalne, dlatego Rzecznik wyjaśnia sprawę, w tym skontroluje firmę X przez Urząd Kontroli Skarbowej i rozpoczął współpracę z Komendą Wojewódzką Policji.

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk