Zawartość

Ceremonia wręczenia Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” pod Honorowym Patronatem RPO

Data: 
2019-10-28
Położenie: 
  • Warszawa
    Polska
słowa kluczowe: 

Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata" przyznawana jest przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz przez Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu w Polsce. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 28 października 2019 roku w Warszawie.

Od ponad 10 lat wyróżnienie trafia w ręce nauczycieli i nauczycielek, którzy uczą i wychowują w duchu dialogu, tolerancji oraz poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i odgrywają aktywną rolę w swojej szkole oraz społeczności lokalnej. Nie zawsze jest to łatwe – historie laureatów i laureatek nagrody to w dużym stopniu historie ich zmagań z niechęcią lub obojętnością społeczności i lokalnych instytucji. To również historie przekraczania tych trudności przez upór w codziennej pracy oraz odwagę sprzeciwu. Nagroda ma być dla nauczycieli wzmocnieniem i wsparciem, potwierdzeniem, że to co robią jest ważne i potrzebne, przypomnieniem, że w swoich działaniach nie są sami.

Pierwszych laureatów konkursu wybrała osobiście Irena Sendlerowa w 2006 roku. Od tego czasu każdego roku kapituła konkursu wybiera kolejnych laureatów oraz laureatki. Nagroda wynosi 15 tys. złotych.

Harmonogram nagrody w 2019 roku:

  • Nabór zgłoszeń do 30 września.
  • Ocena zgłoszeń przez kapitułę (skład kapituły: Krzysztof Czyżewski, Elżbieta Ficowska, Igor Czarnecki, Krystyna Starczewska, Zofia Żukowska, Alicja Pacewicz, Paula Sawicka, Jarosław Przyborowski, Włodzimierz Grudziński, Robert Szuchta, Anna Chipczyńska).
  • Ceremonia wręczenia nagrody: 28 października 2019 roku w Warszawie.