Zawartość

Czy każdy może uczestniczyć w posiedzeniu Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, nawet jeśli jest na niej rozpoznawana skarga osoby prywatnej? Rzecznika bada sprawę.

Data: 
2017-01-27
Położenie: 
  • Katowice
    Polska

Interesant napisał do Rzecznika, że nie został wpuszczony na posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej. Skarga na posiedzeniu tej Komisji dotyczy osoby prywatnej, która nie wyraziła zgody na rozpatrywanie skargi w obecności osób niebędących członkami Komisji Rewizyjnej. Dlatego jej przewodniczący wyłączył jawność części obrad Komisji (art. 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej).

Zdaniem interesanta ograniczenie dostępu do posiedzenia Komisji było zbyt daleką ingerencją w prawo dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej. Jego zdaniem wystarczająca mogła być animizacja danych osoby wnoszącej skargę. Powołał się on na wyrok NSA z dnia 14 marca 2014 r., sygn. akt I OSK 620/12.

Rzecznik analizuje sprawę (BPK.6060.2.2016).

Galeria

  • Grafika: domy, kościół i fabryka na szarym tle

    Sprawy samorządu i społeczności lokalnych