Zawartość

Debata o przeciwdziałaniu nienawiści i dyskryminacji

Data: 
2014-11-04
słowa kluczowe: 

Prof. Irena Lipowicz wzięła udział w dyskusji panelowej „Rola wymiaru sprawiedliwości w przeciwdziałaniu nienawiści i dyskryminacji”, która odbyła się 4 listopada br. w Miejscu Pamięci Auschwitz. Wydarzenie zostało zorganizowane w związku ze zbliżającą się 70. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
W debacie, poza RPO, głos zabrali: Andrzej Rzepliński – Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Marek Zirk-Sadowski – Wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego,  Andrzej Seremet – Prokurator Generalny oraz Piotr Cywiński – Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W swoich wystąpieniach podkreślali, jak ogromną rolę pełni wymiar sprawiedliwości w przeciwdziałaniu nienawiści. W trakcie debaty podnoszono kwestie walki z przejawami dyskryminacji i nietolerancji, szczególnie w stosunku do mniejszości etnicznych i narodowościowych.
Podczas konferencji Rzecznik Praw Obywatelskich wręczyła dyrektorowi Muzeum Auschwitz-Birkenau odznakę honorową RPO „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. Prof. Lipowicz podkreśliła, że jest to osoba, która pozwoliła Polakom odzyskać miejsce w międzynarodowej debacie mówienia o Zagładzie.
Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy oddali hołd polskim prawnikom pomordowanym w obozie Auschwitz. 
Organizatorami spotkania byli Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Zdjęcia ze strony internetowej Muzeum Auschwitz - Birkenau.

Galeria

  • na zdjęciu prof. Lipowicz i Piotr Cywiński nagrodzony odznaką honorową RPO
    na zdjęciu prof. Lipowicz i Piotr Cywiński nagrodzony odznaką honorową RPO
  • Piotr Cywiński, Irena Lipowicz and Andrzej Rzepliński
    Piotr Cywiński, Irena Lipowicz and Andrzej Rzepliński
  • na zdjęciu uczestnicy konferencji
    na zdjęciu uczestnicy konferencji