Zawartość

Debata w ramach cyklu "Myślenie według wartości” III Równość (prelegenci: RPO Adam Bodnar, Marta Frej i Marek Migalski)

Data: 
2017-10-17
Położenie: 
  • Katowice
    Polska
słowa kluczowe: 

Organizatorem debaty jest Instytucja Filmowa Silesia Film. RPO Adam Bodnar uczestniczy w niej w ramach programu swoich spotkań regionalnych w województwie śląskim.

Na cykl debat „Myślenie według wartości” składa się pięć comiesięcznych spotkań, których tematami są podstawowe wartości takie jak: godność czy demokracja.

Trzecia debata skupiona będzie wokół hasła równość. Organizatorzy piszą:

Dziś już wiemy, że nie można zbudować przyzwoitego społeczeństwa bez odwołania do wartości. To one są drogowskazem: zarówno w indywidualnym życiu każdego z nas, jak i życiu zbiorowym. O potrzebie powrotu wartości do naszego życia wspólnotowego dobitnie pokazują ostatnie wydarzenia. Na usta wszystkich Polaków wróciły podstawowe wartości: wolność, równość, demokracja, godność, solidarność.

Polacy znów zaczęli pytać o sens i znaczenie podstawowych wartości. Silesia - Film, jako instytucja kultury nie tylko chce, ale powinna wziąć udział w tej ogólnopolskiej dyskusji. Dlatego startuje rozpocząć cykl debat o podstawowych pojęciach - ich sensie i znaczeniu dla naszego życia. Zaplanowany został cykl spotkań, którym będą towarzyszyć pokazy filmów. Hasło przewodnie tych dyskusji - myślenie według wartości to oczywiście nawiązanie do tytułu słynnej książki ks. Józefa Tischnera. Dlaczego wartości są tak ważne w naszym życiu? „Aby zachować się w tym naszym małym świecie, pisał Tischner, musimy umieć czytać wartości’.

Trzecie spotkanie będzie dotyczyć jednej z kluczowej wartości, jaką dla Polaków jest równość. Paradoksalnie w kraju, w którym powstała Solidarność wciąż jest zbyt wiele nierówności społecznych i ekonomicznych. Widzimy także brak równości wobec prawa jeśli chodzi o mniejszości religijne czy też seksualne”.

Galeria

  • Trzej mężczyźni i kobieta rozmawiają w panelu. Za nimi ogromny napis na biało0czerwonym tle: Myślenie według wartości. Równość
    Debata w Katowicach "Myślenie według wartości. Rowność". Katowice, 17.10.2017
  • Cztery osoby w panelu. Zbliżenie
    Adam Bodnar, Marek Migalski, Marta Frey i Jarosław Makowski (moderator) w debacie "Myślenie według wartości. Równość". Katowice, 17.10.2017