Zawartość

Dlaczego kierowca autobusu mówi, że próbujemy wymusić zniżkę na bilet dla osoby z niepełnosprawnością i towarzyszącego jej opiekuna?

Data: 
2016-08-29
Położenie: 
  • Słupsk
    Polska

Dlaczego kierowca autobusu mówi, że próbujemy wymusić zniżkę na bilet dla osoby z niepełnosprawnością i towarzyszącego jej opiekuna?  – pyta Rzecznika zaniepokojona mieszkanka Słupska.

Pani A. jeździ regularnie ze swoją niepełnosprawną mamą autobusem Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Słupsku S.A. Mama ma 80-procentowy ubytek słuchu. Jest niepełnosprawna i nie zawsze daje sobie radę, nie zmienia faktu, że ktoś może podważać jej prawa i ośmieszać ją przed innymi ludźmi – twierdzi wnioskodawczyni. Mama Pani A. jest zadbana, nie jeździ na wózku. Kierowca autobusu już kilka razy zakwestionował jej prawo do zniżkowych przejazdów, mówiąc że może pasażerkom odmówić sprzedaży ulgowych biletów.

Dlatego Rzecznik wystąpił do Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Słupsku S.A. o udzielenie wyjaśnień, odniesienie się do zarzutów niewłaściwego potraktowania oraz o wskazanie, czy kierowcy Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Słupsku S.A są uprawnieni do odmowy sprzedaży biletu i dokonania przewozu pasażera, a jeśli tak – na jakich zasadach. BPG.815.3.2016.

Galeria

  • Człowiek na wózku
    Niepełnosprawne prawo