Biuletyn Informacji Publicznej RPO

„Dobra administracja więzienna – jeden standard dla wszystkich” – seminarium z udziałem przedstawicieli RPO

Data:
Tagi: wydarzenie

Zastępca RPO Krzysztof Olkowicz oraz dr Ewa Dawidziuk dyrektor Zespołu do spraw Wykonywania Kar wzięli udział w seminarium naukowym organizowanym na Uniwersytecie Warszawskim – w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. Poświęcone było nowemu projektowi badawczemu pt. „Dobra administracja więzienna – jeden standard dla wszystkich”.

Spotkanie otworzyła dr Maria Niełaczna, która przedstawiła założenia badania nad dobrą administracją więzienną. Studenci wraz z pracownikami naukowymi Instytutu rozpoczną je już w lipcu. Dr Barbara Błońska omówiła zasady, które składają się na sprawiedliwość proceduralną w postępowaniu wykonawczym:  możliwość bycia wysłuchanym, czy przedstawienia swoich racji, a także kwestie dotyczące ujawnienia sposobu rozstrzygania spraw, co daje poczucie bycia poważnie traktowanym i pozwala zrozumieć osadzonym mechanizmy rozpoznawania spraw.

Dr Ewa Dawidziuk omówiła zasady badania zasadności wniosków i skarg więźniów, jakie wpływają do Biura RPO. Przedstawiła przykłady skarg  dotyczących  poszanowania prawa do intymności i humanitarnego traktowania więźniów. Chodzi np. o pobyt w 17-osobowej celi mieszkalnej z jedną toaletą oraz dwiema umywalkami zlokalizowanymi wyłącznie poza kącikiem sanitarnym, brak przegród pomiędzy stanowiskami prysznicowymi. To także skargi na brak zgody na zabieranie wody na pole spacerowe, brak odzieży odpowiedniej do pory roku, czy nieudzielanie tzw. przepustek losowych np. w związku z Pierwszą Komunią dziecka.

Zastępca RPO Krzysztof Olkowicz wskazał na problemy systemowe prowadzące do zwiększenia liczby osób pozbawionych wolności. Podkreślił potrzebę rzetelnego rozpoznawania skarg więźniów. Zwrócił także uwagę na uchwałę Sądu Najwyższego w związku z pytaniem prawnym RPO dotyczącym warunkowego przedterminowego zwolnienia

Sędzia penitencjarny SSO Mariusz Pankowiec – przewodniczący IV Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych w Sądzie Okręgowym w Białymstoku, omówił zasady sądowej kontroli prawidłowości wykonywania kary pozbawienia wolności. Podał przykłady rozpoznawania spraw dotyczących przepustki losowej np. na pogrzeb osoby najbliższej.

Seminarium zakończyła  dyskusja, w której odniesiono się do zasad rozpoznawania skarg. Uczestnicy zastanawiali się, co oznacza dobra administracja w świetle opinii funkcjonariuszy Służby Więziennej. Dyskutowano też o tym, jak sąd penitencjarny rozpoznaje skargi na decyzje dyrektora jednostki penitencjarnej.

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka