Zawartość

Dr Sylwia Spurek na gali konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”

Data: 
2016-12-06
Położenie: 
 • Warszawa
  Polska
słowa kluczowe: 

Zastępczyni RPO dr Sylwia Spurek wzięła udział w gali finałowej VII edycji konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”. Jego organizatorami są: Centrum Praw Kobiet i Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”. Konkurs ma na celu wybór mężczyzn, którzy w szczególny sposób zasłużyli się pomagając kobietom, reagując na wszelkie formy przemocy i dyskryminacji.

Finał VII edycji konkursu rozpoczął się od panelu dyskusyjnego na temat dostępu i standardów pomocy dla kobiet doznających przemocy. W debacie, obok zastępczyni RPO ds. równego traktowania,  wzięły udział:  Urszula Nowakowska – Prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet oraz prof. Małgorzata Fuszara – prawniczka i socjolog, była Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania.

Wyróżnienia „Białej Wstążki” przyznane zostaną w ośmiu kategoriach:

 • Wymiar sprawiedliwości,
 • Organy ścigania,
 • Instytucje i organizacje pomocowe,
 • Osoby publiczne,
 • Instytucje publiczne,
 • Pracodawca – sponsor,
 • Osoby prywatne.

Inicjatywa Wyróżnienia „Białej Wstążki” w Polsce

W 1991 roku w Kanadzie, w drugą rocznicę masakry w Montrealu, ponad sto tysięcy mężczyzn i chłopców wystąpiło otwarcie przeciwko przemocy wobec kobiet przypinając symboliczny znak czystości – białą wstążkę – chcąc powiedzieć „ja swoją postawą życiową nie przykładam ręki do krzywdzenia kobiet i dziewczynek”.

Szlachetny gest, który odbił się szerokim echem po świecie, również w Polsce znalazł wielu naśladowców. W wielu miastach naszego kraju przebiega kampania, w której kobiety i mężczyźni przypinają białe wstążki identyfikując się z krzywdzonymi kobietami.

 Inicjatywa zorganizowania konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”, z którą w 2010 roku wyszli dwaj funkcjonariusze policji – Kazimierz Walijewski oraz Tomasz Pietrzak, poddaje postawy i zachowanie mężczyzn swoistej weryfikacji i nagradza tych, którzy aktywnie działają na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.

Konkurs „Wyróżnienie Białej Wstążki” traktowany jest jako część międzynarodowej kampanii przeciwko przemocy ze względu na płeć, która obchodzona jest na całym świecie od 25 listopada – Międzynarodowego Dnia na Rzecz Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet do 10 grudnia – Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Galeria

 • zdjęcie: na scenie siedzą cztery kobiety
  Uczetsniczki panelu dyskusyjnego