Zawartość

Eksmisja 75-letniej kobiety z lokalu i propozycja gminy, aby zamieszkała w lokalach, do których nie mogłaby się dostać. Sąsiadka kobiety poprosiła Rzecznika o interwencję na dzień przed zaplanowaną eksmisją z lokalu

Data: 
2016-09-28
Położenie: 
  • Wrocław
    Polska

Rzecznik (BPW.7213.12.2016) bada sprawę.

Wobec mieszkanki z Dolnego Śląska sąd wydał wyrok eksmisyjny. Jednocześnie wstrzymał on wykonanie wyroku do czasu złożenia przez gminę oferty lokalu zamiennego.

Gmina wskazała łącznie trzy lokale, jeden położony na ostatniej kondygnacji budynku, do którego starsza kobieta z powodu chorób nie mogłaby się dostać. Drugi – położony poza obrębem miejscowości, a zatem nieodpowiadający wymogom lokalu zamiennego. Trzeci lokal, do którego miała być eksmitowana, położony jest z kolei na obrzeżach miasta, z dala od sklepów, aptek oraz lekarzy. Sam budynek to właściwie barak przeznaczony dla ofiar powodzi z 1997 r. Nie prowadzi do niego żadna utwardzona ścieżka. Oznacza to, że osoba schorowana, mająca poważne trudności z oddychaniem, nie poradzi sobie z odśnieżaniem, ze zrobieniem zakupów czy z dostaniem się do lekarza.

W trakcie badania sprawy ustalono, że na skutek wniesionej skargi na czynności komornika, sąd wstrzymał wykonanie eksmisji.

Mając na uwadze szczególną troskę i opiekę jaką organy władzy publicznej powinny otaczać osoby starsze Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Burmistrza o wyjaśnienia.

Galeria

  • Grafika: dom na szarym tle
    Dom, prawa lokatorów