Zawartość

Gala I Festiwalu Praw Człowieka w Kędzierzynie-Koźlu z udziałem przedstawicielki RPO

Data: 
2017-04-26
Położenie: 
 • Kędzierzyn-Koźle
  Polska

26 kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się Gala I Festiwalu Praw Człowieka, podczas której przedstawiono najlepsze prace i uhonorowano zwycięzców. W wydarzeniu wzięła udział Katarzyna Sobańska-Laskowska, Pełnomocnik Terenowy RPO we Wrocławiu.

– Tego typu inicjatywy są niezwykle ważne bo poszerzają świadomość młodzieży i dorosłych w zakresie praw człowieka. Nie są to prawa abstrakcyjne, od 30 lat w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zajmujemy się ochroną i przestrzeganiem praw człowieka i obywatela. Badamy, czy w skutek działania lub zaniechania organów władzy publicznej nie doszło do ich naruszenia. Warto uświadamiać dzieciom i młodzieży, czym jest tolerancja i szacunek – mówiła przedstawicielka RPO.

Festiwal Praw Człowieka to projekt realizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu. Biorą w nim udział placówki oświatowe z całego powiatu. Celem inicjatywy jest promocja praw człowieka wśród przedszkolaków i  uczniów szkół.  Festiwal został objęty patronatem przez starostę powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Naczelną Radę Adwokacką i Okręgową Izbę Adwokacką. Wsparcia udzielili również: Amnesty International Polska, Fundacja Wiedzieć Więcej oraz Publiczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kędzierzynie–Koźlu.

W projekcie wzięło udział 14 placówek z powiatu, których uczniowie w zależności od grupy wiekowej, przygotowywali pantomimy, reklamy, plakaty, spoty reklamowe. Po prezentacji najlepszych przedstawień i prac przygotowanych przez uczniów wręczono nagrody wyróżnionym projektom oraz upominki pozostałym uczestnikom.

Podczas Gali wystąpili także Chór II LO im. Mikołaja Kopernika i Zespół Taneczny II LO im. Mikołaja Kopernika, a także uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Brzechwy.

Na zakończenie, podziękowania uczestnikom i organizatorom Festiwalu złożył adwokat Jacek Różycki, Przewodniczący Komisji ds. Ochrony Praw i Wolności Obywatelskich w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Opolu.

Galeria

 • zdjęcie: na scenie stoi kilkadzisiąt młodych osób za nimi napis: I Festiwal Praw Człowieka
  Laureaci nagrodzeni podczas I Festiwalu Praw Człowieka
 • zdjęcie: na korytarzu stoją sztalugi z plakatami wykonanymi przez uczniów
  Nagrodzone prace
 • zdjęcie: na tablicy przymocowano cztery rysunki mówiące o prawach człowieka
  Nagrodzone prace
 • zdjęcie: na środku plakatu narysowana Ziemia wokółktórej stoją ludzie trzymający się za ręce. Obok napis: Wszyscy mamy te same prawa.
  Jedna z nagrodzonych prac
 • zdjęcie: na tablicy przymocowano cztery rysunki mówiące o prawach człowieka, m.in. dotyczace praw kobiet
  Nagrodzone prace
 • zdjęcie: plakat na którym przyklejono różne obrazki dotyczące spraw dzieci oraz czerwone serca. U góry napis: prawa dziecka prawami człowieka
  Jedna z nagrodzonych prac
 • zdjęcie: na tablicy przymocowano cztery rysunki mówiące o prawach człowieka, m.in. dotyczce praw osób pozbawionych wolności
  Nagrodzone prace