Godło RP

GIODO na temat przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych

Data: 
2016-11-18

Do wiadomości Rzecznika Praw Obywatelskich przekazana została odpowiedź Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, skierowana do Prezesa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie, która była przedmiotem wniosku RPO do TK (sygn. K 35/16), a dotyczyła niezgodności niektórych przepisów ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

W swoim piśmie GIODO przypomina, że w trakcie prac legislacyjnych nad projektem ustawy konsekwentnie przypominał  o konieczności zapewnienia przestrzegania podstawowych zasad ochrony danych osobowych, wynikających bezpośrednio z prawa UE. GIODO kwestionuje również zgodność z przepisami Konstytucji w szczególności tych przepisów, które upoważniają Szefa ABW do prowadzenia wykazu osób (art. 6 ustawy), a także dotyczących zbierania danych osób niebędących obywatelami RP oraz poddaje w wątpliwość przepisy dotyczące blokady dostępności danych internetowych. 

  • Grafika: napis na pomarańczowym tle i znak pinezki
    Ustawa pozwala ABW zbierać o ludziach informacje bez żadnej kontroli. Nie dowiemy się, co na zwykłych ludzi zbiera i jak to wykorzysta.