Zawartość

Gorzowskie imperium miłosierdzia

Data: 
2016-06-07
Położenie: 
 • Stilonowa 21
  Gorzów Wielkopolski
  Polska

Wspaniała inicjatywa przedsiębiorczych i dobrych ludzi, zasilana siecią współpracy i energią odnawialną - 7 czerwca Adam Bodnar spotykał się z osobami, którym Gorzów i województwo lubuskie zawdzięcza ten sukces.

"Gorzowskie imperium miłosierdzia" to nazwa, którą nadali przedsięwzięciu mieszkańcy. A tak naprawdę to sieć organizacji pozarządowych i dobroczynnych przedsięwzięć i spółdzielni socjalnych: w sumie w samym Gorzowie wydaje 200 obiadów dziennie, a w całym województwie pomaga  25 tys. osób. Są schroniska i ogrzewalnia, jadłodajnie, pomoc w ubraniu i umeblowaniu się w Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II (dostaje ją każdy, kogo przyśle osoba zaufania publicznego: nauczyciel, ksiądz, nie tylko uprawniony urzędnik od pomocy społecznej). Świadczy też pomoc prawną.

Jest też hospicjum (św. Kamila): domowe, dla dzieci i stacjonarne. Zajmuje się też wsparciem dla dzieci w żałobie - które straciły członka rodziny (świetlica, pomoc w odrabianiu lekcji).

A w Długiem koło Strzelec Krajeńskich - działa ośrodek wypoczynkowo-wychowawczy, w którym mogą odpoczywać także dzieci z rodzin w kryzysie lub uboższych, a schronienie - w zamian za świadczoną pracę - dostają osoby w kryzysie bezdomności.

Praca ta  to choćby obsługa supernowoczesnej instalacji ośrodka na energię odnawialną (wiatrak, panele słoneczne, piec na odpady drzewne). Nie tylko pozwala czuć się znowu potrzebnym, ale daje nowe kwalifikacje i pomaga wytrwać w trzeźwości.

Rzecznik praw obywatelskich spotkał się z inicjatorami tego wzorowego mikromodelu pomocy społecznej - z Augustynem Wiernickim, a także m.in. z prowadzącym hospicjum Markiem Lewandowskim i Tadeuszem Iżykowskim.

Galeria

 • Zdjęcie: grupa ludzi przed budynkiem z napisem Hospicjum. Jest wśród nich ksiądz
  7.06.16 Przed Hospicjum św Kamila w Gorzowie - dawnym żłobku. Hospicjum działa w sieci organizacji pozarządowych i dobroczynnych przedsięwzięć oraw spółdzielni socjalnych: w sumie w samym Gorzowie wydaje 200 obiadów dziennie
 • Zdjęcie: dwaj mężczyźni, a w tle - półki z ubraniami
  7.06.16 Augustyn Wernicki, twórca Imperium Miołosierdzia i Adam Bodnar w Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Gorzowie, gdzie pomoc w ubraniu i umeblowaniu dostaje każdy, kogo przyśle osoba zaufania publicznego.
 • Zdjęcie: dwaj mężczyźni w pokoju z łóżkami
  7.06.16 Noclegownia dla osob w kryzysie bezdomności w gorzowskim Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II
 • Zdjęcie: mężczyźni ściskają sobie dłonie
  7.06.16 Podziękowania dla twórców gorzowskiego sukcesu
 • Zdjęcie: pokój do zabawy z napisem Świetlica na drzwiach
  7.06.16 Świetlica w gorzowskim Centrum. Jak mówią organizatorzy, wszystko tu zrobili sami
 • Zdjęcie: dwaj mężczyźni na tle nowoczesnych instalacji i rur
  7.06.16. Koło Strzelec Kraj. w Długiem powstał ośrodek wypoczynokowy, w którym pracę znajdują osoby w kryzysie bezdomności - np. przy obsłudze nowoczesnych urządzeń zaopatrujących ośrodek w energie odnawialną. Na zdjęciu - Adam Bodnar i Marek Rytka
 • Zdjęcie: żółto-pomarańczowa maszyna i ludzie
  7.06.16. Urządzenie do rozdrabniania odpadów drzewa. Zasila piec w Długim