Zawartość

II Dolnośląski Kongres Obywatelski w Krzyżowej

Data: 
2016-05-16

Jaka ma być rola społeczników w przyszłości? – między innymi na ten temat dyskutowali uczestnicy II Dolnośląskiego Kongresu Obywatelskiego, który odbył się w Krzyżowej. To największe wydarzenie sektora obywatelskiego w regionie i największe spotkanie ludzi, którzy działają społecznie. W Kongresie uczestniczył rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar.

Dr Bodnar wygłosił wykład pt. „Prawa obywatela w praktyce - respektowanie, problemy z ich realizacją, praktyki dyskryminacyjne”. Wziął również udział w debacie, podczas której uczestnicy zastanawiali się nad tym, czy obywatele potrzebują regulacji prawnych dla swojej aktywności społecznej. W dyskusji uczestniczyli m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak, pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk oraz wicemarszałek województwa Ewa Mańkowska.

W swoim wystąpieniu rzecznik Bodnar zwrócił uwagę na problem komunikowania się władz ze społeczeństwem. -Trzeba cieszyć się, że temat konsultacji społecznych jest podejmowany, bo ta kwestia w Polsce była traktowana wybiórczo. Gdy pojawia się interes polityczny, konsultacje są pomijane lub sprowadzane do minimum – powiedział.

Rzecznik podkreślił również, że społeczeństwo obywatelskie jest wynikiem oddolnej, samodzielnej inicjatywy osób, które postanawiają się zrzeszać i chcą działać na rzecz innych. - Rola państwa w takiej sytuacji jest bardzo ograniczona. Państwo może wspierać i umożliwiać aktywność, natomiast nie powinno czegoś organizować za społeczników ani tym bardziej sterować – dodał dr Bodnar.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych wraz z 32 partnerami, organizacjami pozarządowymi, sieciami z województwa oraz samorządem lokalnym.