Zawartość

Informacja o działaniach podjętych w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka przez pracowników Zespołu ds. Wykonywania Kar w związku z informacją o pobiciu więźnia

Data: 
Od 2017-01-12 do 2017-01-13
Położenie: 
  • Białołęka
    Warszawa
    Polska

W dniu 12 stycznia 2017 r. pracownicy Zespołu ds. Wykonywania Kar badali w Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce sprawę pobicia osadzonego do którego doszło 9 stycznia 2017 r. O zdarzeniu tym poinformowała żona osadzonego.

Na miejscu przeprowadzono rozmowę z osadzonym, który potwierdził informacje przekazane przez żonę i oświadczył, że trzy dni wcześniej został pobity przez funkcjonariuszy Służby Więziennej podczas przeprowadzania kontroli osobistej. W dalszym ciągu miał on widoczne obrażenia twarzy (zasinienie prawego policzka i oczodołu).

Jak ustalili pracownicy BRPO, przełożeni, w tym również zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce zostali poinformowani o zdarzeniu w dniu 9 stycznia br. Osadzonego poddano badaniom diagnostycznym, które wykazały istnienie obrażeń skutkujących rozstrojem zdrowia przez okres powyżej 7 dni (m.in. pęknięcie błony bębenkowej prawego ucha).

Kontrolujący przeprowadzili rozmowy z funkcjonariuszami działu ochrony i działu penitencjarnego, zapoznano się z nagraniami z monitoringu oraz zapisami dotyczącymi tego zdarzenia, zamieszczonymi w dokumentacji medycznej i osobopoznawczej osadzonego. Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce w dniu 12 stycznia 2017 r. polecił wszcząć postępowanie wyjaśniające.

Rzecznik będzie monitorował dalsze postępowanie w tej sprawie.

Galeria

  • Grafika: sylwetki więźniów za kratami (od grubych i gęstych po szerokie)
    Prawa osób pozbawionych wolności