Godło RP
Zawartość

Interwencja Policji w szpitalu. Użycie broni palnej. Śmierć pacjenta.

Data: 
2016-08-02

Policja została wezwana do agresywnego pacjenta szpitala w R. Ś. Mężczyzna stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa innych pacjentów. Miał też przy sobie noże, którymi zaatakował funkcjonariuszy. W odpowiedzi na atak policjanci użyli gazu łzawiącego i pałki policyjnej. Nie zapobiegło to dalszym agresywnym zachowaniom pacjenta. W rezultacie mężczyzna został postrzelony i w wyniku obrażeń zmarł na stole operacyjnym.

Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach podjął się przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie tej interwencji.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Policji prowadziła Prokuratura Rejonowa w G., następnie Prokuratura Okręgowa w G., która umorzyła śledztwo. Uzasadniono, że czyn policjantów nie zawierał znamion czynu zabronionego, a policjanci nie przekroczyli swoich uprawnień. Decyzja ta została zaskarżona przez pełnomocnika pokrzywdzonych, czyli członków rodziny zmarłego. Sąd Rejonowy w R. Ś. nie uwzględnił zażalenia i utrzymał w mocy decyzję prokuratora.

Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia Pełnomocnik RPO w Katowicach zakończył wyjaśnianie tej sprawy.

  • Grafika: potężna ręka z zaciśnięta pięścią na szarym tle
    Przemoc