Zawartość

Interwencja RPO w sprawie działań komornika

Data: 
2016-08-18
Położenie: 
  • Opole
    Polska

Pan B., mieszkaniec województwa opolskiego, który nie był dłużnikiem, dostał od komornika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z wniosku Spółki X.

Postępowanie dotyczyło 3 spraw, a suma odsetek kilkudziesięciokrotnie przekroczyła wysokość należności głównej. Z zawiadomienia komornika wynikało, że nakazy zapłaty zostały wydane w 2000 r. Komornik sądowy po wpłynięciu wniosku od wierzyciela skierował zawiadomienia o wszczęciu postępowania do dłużnika i m. in. Urzędu Skarbowego w K. o zajęcie wierzytelności.

Pan B. zawiadomił komornika, że postępowanie jest prowadzone wobec niewłaściwej osoby, gdyż wskazany we wniosku egzekucyjnym numer pesel dotyczy osoby o 31 lat młodszej, o tym samym imieniu i nazwisku. Komornik potwierdził te informacje w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w K. i umorzył postępowanie egzekucyjne. Niestety nie poinformował o tym fakcie Urzędu Skarbowego.

W wyniku interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich komornik powiadomił Urząd Skarbowy o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Jednocześnie na wniosek RPO komornik upewnił się że Urząd Skarbowy przez nie przekazał żadnych środków pieniężnych na rachunek urzędowy kancelarii z tytułu nadpłaty podatku dochodowego 

Galeria

  • Sto zł tychi karta platnicza w kieszeni spodni
    Sprawy z komornikiem