Zawartość

IX Zjazd Ambasadorów Rzecznika Praw Obywatelskich

Data: 
2017-01-14
Położenie: 
 • Długa 23/25
  Warszawa
  Polska

W dniach 13 -14 stycznia odbył się IX Zjazd Ambasadorów RPO. To wyróżniający się studenci prawa, którzy podczas praktyk w Biurze Rzecznika wykazywali się szczególnym zaangażowaniem, a po ich zakończeniu kontynuują współpracę z Biurem RPO. Podczas dwóch dni spotkań i warsztatów młodzi ludzie rozwijali m.in. swoje umiejętności komunikacyjne. Dzięki temu będą skuteczniej wypełniać zadania Ambasadorów RPO.

Jednym z nich jest przekazywanie wiedzy prawniczej oraz informowanie o prawach człowieka m.in. dzieci i młodzieży z województw, w których Ambasadorzy na co dzień mieszkają i studiują. Jako studenci prawa i osoby, które odbyły miesięczne praktyki w BRPO, Ambasadorzy mają dużą wiedzę na te tematy, ale brakowało im narzędzi pozwalających robić to w sposób ciekawy i przystępny.

W ramach warsztatów, Aleksandra Chudaś z Fundacji Social Wolves opowiadała studentom o programie i platformie społecznej „Zwolnieni z teorii” oraz o możliwościach jego wykorzystania przy współpracy Ambasadorów RPO z Biurem Rzecznika. O tym, jak prowadzić efektywne zajęcia na temat praw człowieka mówił Maciej Sopyło - prezes Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis”, doktorant INP PAN, a zarazem trener i mówca TEDex Warsaw 2016 r.

Przez kilka godzin Ambasadorzy ćwiczyli jak przygotowywać scenariusz zajęć, jak je prowadzić z  wykorzystaniem nowych technologii i bezpłatnych materiałów (np. filmów, aplikacji i programów), jak mówić o prawie językiem zrozumiałym dla różnych grup (uczniów podstawówki, gimnazjów, licealistów, ale tez osób starszych czy więźniów). Ambasadorzy byli zarówno uczestnikami jak i trenerami w poszczególnych zadaniach.

Drugiego dnia zjazdu Ambasadorzy ćwiczyli prowadzenie zajęć na podstawie materiałów i warsztatów z „Tygodnia Konstytucyjnego”, który został przygotowany i przeprowadzony już dwukrotnie przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. Swoimi doświadczeniami podzieliły się prawniczki i trenerki ze Stowarzyszenia: mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram i adwokat Agata Stajer.

Ze studentami spotkał się również dr Adam Bodnar. Wygłosił wykład na temat wyzwań dla ochrony praw jednostki w dobie kryzysu konstytucyjnego. Rzecznik wskazywał, że w obecnej sytuacji sądy coraz częściej będą w swych orzeczeniach odwoływać się bezpośrednio do przepisów Konstytucji. Jego zdaniem mogłoby się tak stać np. w przypadku postępowań dotyczących oceny działalności służb specjalnych, czy prokuratury. Istotną rolę w ochronie praw i wolności mogą odegrać także: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejski Trybunał Praw Człowieka, do których będą zgłaszać się polscy obywatele.

Ambasadorzy pytali o bieżącą działalność RPO. Byli ciekawi m.in. tego, czy Rzecznik otrzymał informacje dotyczące ewentualnego wypowiedzenia przez Polskę tzw. konwencji antyprzemocowej. Dopytywali także o kwestie dotyczące funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego.

O najważniejszych problemach w Polsce, które dotyczą młodych ludzi, studenci rozmawiali z dr. Łukaszem Jurczyszynem z Collegium Civitas. Dyskutowali m.in. o emigracji młodych Polaków, o tym kim jest współczesny patriota. Zastanwiali się czy media są dziś wiarygodne i co jest dziś głównym źródłem informacji. W spotkaniu wzięli udział Adam Bodnar, Krzysztof Olkowicz oraz Andrzej Stefański z Biura RPO.

 

Galeria

 • zdjęcie: kilka osób siedzi przy kwadratowym stole, mężczyzna w granatowym garniturze stoi przed nimi
  Adam Bodnar mówi o prawach jednostki w czasie kryzysu kontytucyjnego
 • zdjęcie: przy stołach siedzi kilkanaście osób, przez nimi stoi mężczyzna w garniturze
  Studenci pytali m.in. o konwencję antyprzemocową
 • zdjęcie: kilka osób siedzi na sali i ogląda film wyświetlany przez projektor
  Podczas warsztatów Ambasadorzy uczyli się m.in. jak wykorzystywać filmy w edukacji o prawach człowieka
 • zdjęcie: kilka osób siedzi na krzesłach, jeden z mężczyzn gestykuluje
  Warszataty były też okazją do ciekawej dyskusji
 • zdjęcie: kilkanaście osob siedzi na krzysłach ustawionych w kręgu
  Warsztaty miały różną formę
 • zdjęcie: chłopka i dzieczyna kucają nad kartką z małymi karteczkami położonymi na podłodze
  Warsztaty uczyły też pracy zespołowej
 • zdjęcie: kilkanaście osob siedzi na krzysłach ustawionych w kręgu
  W dyskusji o współczesnych problemach wzięli udział m.in. Adam Bodnar i Krzysztof Olkowicz