Zawartość

"Jak człowiek sam może sobie poradzić w sądzie"? - Spotkanie regionalne RPO w Łowiczu

Data: 
2017-06-08
Położenie: 
 • Rynek 17
  Łowicz
  Polska
słowa kluczowe: 

W Łowiczu na spotkanie przyszło piętnaście osób, w tym grupa osób poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości w Łowiczu.

Ludzie są zdenerwowani, więc Adam Bodnar proponuje na początek omówienie problemu opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Przyszedł z tym jeden z uczestników spotkania. – Zobaczycie Państwo, jak w takich sprawach możemy pomóc – mówi rzecznik praw obywatelskich.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych

- Opiekuję się rodzicem od kilku lat zmagającym się z poważną niepełnosprawnością. Dostaję 520 zł zasiłku, tymczasem opiekunowie osób, których niepełnosprawność powstała w dzieciństwie, dostają dwa razy tyle. Trybunał Konstytucyjny orzekł ponad dwa lata temu, że takie zróżnicowanie wsparcia dla opiekunów jest niezgodne z Konstytucją. Ale władze ten wyrok ignorują.

RPO: To prawda, ale jest już na to sposób. Rzecznikowi udało się doprowadzić kilka razy przed sądami do wygrania takich spraw w oparciu o wyrok Trybunału. Przekażemy je Panu. Sądy administracyjne wypracowały już linię orzeczniczą i ten sądowy mechanizm egzekwowania praw opiekunów już działa.

Wymiar sprawiedliwości

Uczestnicy spotkania opowiadają o dotykających ich krzywdach: o notariuszach autoryzujących transakcje z osobami ubezwłasnowolnionymi, o sędziach znających się z notariuszami, o niesprawiedliwych zdaniem zgłaszających wyrokach, o nieprawidłowościach w czasie rozpraw… Tymczasem na przykład na przejętej w ten sposób działce powstała stacja benzynowa, której działalność obciążyła hipotekę na 2 mln zł. Unieważnienie aktów notarialnych przejęcia działki sprawiło, że zgłaszający dostali ziemię z tym ogromnym długiem.

Kolejna osoba opowiada o tym, jak sąd niesprawiedliwie jej zdaniem rozstrzyga skomplikowaną sprawę konfliktu rodzinnego.

Słyszymy też opowieści o przemocy stosowanej na policji.

Kolejna sprawa dotyczy problemu wyłudzenia pieniędzy - próba ich odzyskania doprowadziła do bardzo skomplikowanej sprawy sądowej, w której człowiek sam nie jest w stanie sobie poradzić.

RPO za każdym razem prosi o dokumenty i o sygnatury spraw. I wyjaśnia: Nie możemy się zająć każdą sprawą, szczególnie tymi, które dotyczą konfliktów między osobami prywatnymi. Interweniujemy tam, gdzie państwo nie działa.

Problem przemocy w rodzinie

Kolejna uczestniczka twierdzi jednak, że w konfliktach rodzinnych prawa kobiet są źle chronione. Podaje przykład sporu o wysokość rozliczeń majątkowych między małżonkami. – Czy nie powinno być tak, żeby przepisy jasno mówiły, jak to się robi? Bo sąd sprawy nie analizuje dobrze, a adwokat z urzędu nie przykłada się do niej. „I jak człowiek ma sobie poradzić?”.

Problem filatelistów

Abonament filatelistyczny nie pozwala już, by kupić te znaczki, które się chce. Nie da się też ich kupić inaczej na poczcie – pozostaje tylko allegro.pl.

Problem emerytur

Przepisy są skonstruowane tak, że osoby młodsze mogą łączyć dwie emerytury, a starsze – nie. Dlaczego tak jest?

RPO: Sprawdzimy. 

 

Galeria

 • Ludzie w kręgu, dwaj mężczyzni trzymają plakaty opisujące ich problem z sądem

  Spotkanie regionalne w Łowiczu, 8.06.2017
 • Mężczyźni z plakatami opisującymi ich sytuację przekazują informację Adamowi Bodnarowi

  Spotkanie regionalne w Łowiczu, 8.06.2017
 • Ludzie trzymają plakaty z opisem krzywdy, jaka ich zdaniem spotkała ich w sądzie

  Spotkanie regionalne w Łowiczu, 8.06.2016
 • Widok z okna na biały barokowy kościóów

  Widok z okna sali, w której odbywa się spotkanie regionalne w Łowiczu: na katedrę łowicką, 8.09.2017