Zawartość

Kampania społeczna „Polska na Niebiesko” pod Honorowym Patronatem RPO

Data: 
2019-04-02
słowa kluczowe: 

„Polska na Niebiesko” to coroczna kampania społeczna organizowana przez Fundację JiM, której finał ma miejsce 2 kwietnia – w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jej celem jest uświadomienie jak największej liczbie osób, czym jest autyzm. Tegoroczne hasło towarzyszące kampanii: „Autyzm. Wystarczy zrozumieć” ma na celu wskazanie, jak przeciwdziałać dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin oraz jakie zmiany można wprowadzić w przestrzeni publicznej, by polepszyć jakość życia osób ze spektrum i ich rodzin.

Kampania społeczna „Polska na Niebiesko” ma zasięg ogólnopolski. Akcji towarzyszy kampania medialna i online za pomocą strony internetowej http://www.polskananiebiesko.pl/. W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, 2 kwietnia 2019 r. w całej Polsce będą miały miejsca podświetlenia budynków na niebiesko. Planowana jest także konferencja, m.in. w celu przedstawienia raportu Fundacji JiM dotyczącego dostępności przestrzeni publicznej dla osób z autyzmem. Konferencja odbędzie się w mieście Łodzi, z udziałem lokalnych władz, przedstawicieli przedsiębiorstw, organizacji i instytucji, którzy także włączą się w ideę zmieniania przestrzeni publicznej dla potrzeb osób ze spektrum. Podczas konferencji możliwe będzie wskazanie jak można przystosować przestrzeń publiczną (sklepy, muzea, urzędy, itd.) do potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

Fundacja JiM tworzy lepszy świat dla osób z autyzmem. Zabiega m.in. o zwiększenie dostępu do diagnozy i terapii dla 400 tysięcy osób ze spektrum z Polski oraz o podwyższanie standardów kształcenia i włączanie w proces edukacji 200 tysięcy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Prowadzi wielotysięczny Klub Rodziców JiM, szereg placówek dla osób ze spektrum (Klinikę JiM, Szkoły JiM, Przedszkole JiM, warsztaty terapii zajęciowej), programy szkoleniowe, kampanie rzecznicze i inne działania, które podnoszą świadomość społeczną na temat autyzmu i przeciwdziałają dyskryminacji osób ze spektrum i ich rodzin.

Biuro chcąc wyrazić swoją solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem kolejny rok weźmie udział w kampanii społecznej „Polska na Niebiesko". 2 kwietnia budynki Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie oraz siedziby Pełnomocników Terenowych RPO w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu zostana podświetlone na niebiesko.

Pokażmy całej Polsce, że razem tworzymy lepszy świat dla osób z autyzmem.

Galeria

  • niebieski plakat z zakrzywionym napisem autyzm
    Polska na niebiesko