Zawartość

Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur przeprowadził wizytację w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza z siedzibą w Pruszkowie.

Data: 
Od 2019-06-24 do 2019-06-26

W dniach 24-26.06.2019 r. przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przeprowadzili wizytację Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza z siedzibą w Pruszkowie przy ul. Partyzantów 2/4 (dalej: Szpital psychiatryczny w Tworkach).

Delegacja KMPT odwiedziła oddział sądowy o wzmocnionym zabezpieczeniu i oddział sądowy o podstawowym zabezpieczeniu, a także przyjrzała się sytuacji tymczasowo aresztowanych przyjmowanych do szpitala w związku z obserwacją sądową lub hospitalizacją. W dniach wizyty w Szpitalu przebywało 2 cudzoziemców (Ukrainiec, Rumun). Jeden z nich przebywał od kilku dni, drugi zaś od ponad roku. Obydwaj Panowie nie posługiwali się językiem polskim ani angielskim (sytuacja tych pacjentów zostanie poddana analizie pod kątem zapewnienia im prawa do informacji oraz leczenia).

Dużym problemem jest przeludnienie Szpitala. W dniach wizytacji Dyrektor Szpitala zmuszony był wstawić 41 dostawek (w sytuacjach krytycznych liczba ta sięga nawet 50 dodatkowych łóżek). Pacjenci lokowani są na korytarzach, w świetlicach, zagęszczane są sale chorych, etc. Sytuacja ta dotyczy także innych szpitali w Polsce, co generuje inne problemy. Przykładowo w wizytowanym oddziale o wzmocnionym zabezpieczeniu było dwóch pacjentów, w których opiniach okresowych lekarze rekomendowali przeniesienie do oddziałów o podstawowym zabezpieczeniu. Mimo tego pacjenci przebywali w dalszym ciągu w oddziale o wzmocnionym zabezpieczeniu, gdyż w szpitalach wyznaczonych przez Komisję psychiatryczną do spraw środków zabezpieczających, gdzie miałaby być kontynuowana internacja w warunkach podstawowego zabezpieczenia, nie było miejsc.

Szczegółowe zalecenia zostaną przedstawione w raporcie powizytacyjnym.

Galeria

  • Logo KMPT z napisem Wizytacje prewencyjne
    Wizytacje KMPT