Zawartość

Komendant Główny Policji wyjaśnia co stało się z osobami, które widziały zatrzymanie Igora Stachowiaka

Data: 
2017-07-31
Położenie: 
  • Wrocław
    Polska

- Przyczyną zatrzymania było podejrzenie popełnienia przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej interweniujących funkcjonariuszy oraz wymuszenie zaniechania prawnej czynności urzędowej – wyjaśnia Komendant Główny Policji w odpowiedzi na wystąpienie RPO w sprawie okoliczności zatrzymania osób, które widziały co działo się na wrocławskim rynku podczas interwencji policji wobec Igora Stachowiaka.

Dodał, że podstawą zatrzymania  była obawa ukrycia się tych świadków. Przyznał, że policjanci użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i kajdanek. Podstawą ich zastosowania było agresywne zachowanie obu zatrzymanych oraz niepodporządkowanie się poleceniom wydawanym przez funkcjonariuszy.

Komendant zaznaczył także, że o zatrzymaniu tych osób powiadomiono prokuratora z Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia Stare Miasto, który nie wniósł w tym zakresie zastrzeżeń.

Natomiast, co do wątpliwości RPO dotyczących okoliczności zabezpieczenia nagrania z tasera, którym został rażony Igor Stachowiak, Komendant Główny Policji wskazał, że kwestia zabezpieczenia i udostępnienia tego nagrania zostanie poddana ocenie prawno-karnej przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu.

Galeria

  • Zaciśnięta pięść uderzająca w stół
    Przemoc