Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Konferencja inaugurująca ogólnopolską kampanię społeczną o depresji u dzieci – 23 lutego 2016 r.

Data:
Tagi: wydarzenie

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.  Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. W tym dniu na Uniwersytecie SWPS w Warszawie,  mieliśmy okazję spotkać się podczas konferencji inaugurującej pierwszą ogólnopolską kampanię społeczną o depresji u dzieci. Jest to kolejny element głośnej kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”. W rozmowie uczestniczyli:

  • Ewa Błaszczyk – ambasadorka kampanii
  • Andrzej Bober – ambasador kampanii
  • Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich
  • Joanna Chatizow – prezes Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji
  • Agnieszka Dąbrowska – psychiatra dziecięca, Fundacja Dzieci Niczyje
  • Marta Kielczyk – ambasadorka kampanii
  • Elżbieta Karasek – Biuro Rzecznika Praw Dziecka
  • Anna Morawska – pomysłodawczyni kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”
  • Anna Nita – Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Tomasz Wolny – ambasador kampanii
  • Jolanta Zmarzlik – psycholog dziecięcy, Uniwersytet SWPS

Podczas konferencji zobaczyliśmy nowy spot kampanii, który ma zwiększyć świadomość o depresji wśród dzieci i młodzieży. Usłyszeliśmy też historię jedenastoletniego chłopca, z pomocą rodziców codziennie pokonuje depresję.

Rzecznik Adam Bodnar zwrócił uwagę, że niewiele osób cierpiących na tę chorobę zgłasza się do Biura. Wynika to ze specyfiki tej dolegliwości. Ważnym jest więc, abyśmy dbali o odpowiednie diagnozowanie, leczenie, opiekę, pomoc społeczną, wdrażanie Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego – tak, by chorzy nie pozostawali sami.

Depresja jest chorobą śmiertelną. Nie jest zaburzeniem występującym tylko u osób dorosłych, dotyka też dzieci i młodzież. Jednak znacznie trudniej rozpoznać u osób młodych, ponieważ nie musi się objawiać jedynie apatią i smutkiem.

W polskich szpitalach jest zarejestrowanych ponad 8 tysięcy młodych ludzi, którzy podejmują starania, aby wyjść z tej choroby. Nie mamy jednak żadnych statystyk, ile osób zmaga się z tym problemem samotnie. Wielu dzieciom, które mogą cierpieć z powodu depresji, rodzice i nauczyciele przypisują łatkę niegrzecznego/niegrzecznej. Ten brak świadomości, rozmowy, wrażliwości może skończyć się dla nich tragicznie.

Coraz więcej nastolatków choruje na depresję i inne zaburzenia psychiczne związane z samopoczuciem. Okres dojrzewania wiąże się z różnymi trudnościami, burzą hormonów, huśtawką nastrojów, złością i przygnębieniem. Czasami jest to jednak coś więcej niż tylko chandra czy zniechęcenie

Kampanię organizują Fundacja ITAKA, Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Rzecznik Praw Dziecka oraz Rzecznik Praw Obywatelskich objęli akcję patronatem.

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP