Zawartość

Konferencja naukowa „Ingerencja prawa karnego w funkcjonowanie rodziny i jej poszczególnych członków” pod Honorowym Patronatem RPO

Data: 
2019-04-12
Położenie: 
  • Kraków
    Polska
słowa kluczowe: 

Konferencja odbędzie się 12 Kwietnia 2019 r. w Krakowie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Krupniczej 33a w Auli Zielonej. Organizatorem jest Koło Naukowe Prawa Karnego Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak piszą organizatorzy – rodzina, czyli najważniejsza, podstawowa grupa społeczna, na której opiera się całe społeczeństwo jest szczególnie bliskim dla wszystkich tematem do analizy, gdyż każdy z nas w takiej fundamentalnej jednostce funkcjonuje. Z uwagi na jej ogromne znaczenie powinna być objęta szczególną ochroną przez prawo, w tym także przez prawo karne. Biorąc pod uwagę specyfikę relacji panujących wśród krewnych, przepisy muszą dostatecznie chronić pokrzywdzonych przestępstwem i przewidywać sytuacje mogące zajść wśród domowników. Co więcej, dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość społeczna stawia przed nauką prawa karnego ogromne wyzwania, a doktryna prawa karnego musi uporać się z problemami interpretacyjnymi dotyczącymi zarówno przestępstw, które istnieją tylko i wyłącznie dla rodziny, jak i tych, które popełniane są w nietradycyjny sposób, z wykorzystaniem jej członków.