Zawartość

Konferencja nt. sądownictwa rodzinnego

Data: 
2015-03-11
słowa kluczowe: 

 

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz wzięła udział w II Ogólnopolskiej konferencji pn. „Rodzina a prawo i sąd rodzinny”, która odbyła się w Sejmie RP. W swoim wystąpieniu mówiła m.in. o konieczności zapewnienia odpowiednich warunków w trakcie przesłuchania dzieci i sprawach rodzin emigrantów, które ze względu na kontekst międzynarodowy cechują się często wysoką złożonością.
W konferencji uczestniczyli m.in. Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, który wręczył medale „Lex Veritas Iustitia” sędziom, wykazującym się szczególnym zaangażowaniem na rzecz sądownictwa rodzinnego, a także Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Przewodnicząca Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu RP Stanisława Prządka, Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. Wydarzenie było związane z obchodami XXXV-lecia sądownictwa rodzinnego w Polsce.
Zgromadzeni dyskutowali przede wszystkim o roli sądów rodzinnych, wyzwaniach i barierach związanych z orzecznictwem cywilnym.

Organizatorami konferencji były: Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu RP, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych „Pro Familia”, Instytut Badań DNA oraz Redakcja kwartalnika „Rodzina i Prawo”.