Zawartość

Konferencja „Panorama prawnych aspektów wielokulturowości społeczeństwa” pod Honorowym Patronatem RPO

Data: 
Od 2017-04-20 do 2017-04-21
Położenie: 
  • Poznań
    Polska
słowa kluczowe: 

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wziął udział w konferencji naukowej „Panorama prawnych aspektów wielokulturowości społeczeństwa”. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Dr Adam Bodnar wygłosił referat na temat wielokulturowości w ochronie praw i wolności człowieka i obywatela.

– Z podziwem obserwuję władze Poznania, które za każdym razem, kiedy w mieście dzieje się przemoc na tle rasowym, starają się reagować – mówił Adam Bodnar podczas konferencji. Rzecznik wspominał również o pobiciach na tle rasowym, do których coraz częściej dochodzi w wielu polskich miastach. – Pobicia to efekt tolerancji dla mowy nienawiści. Bo mowa nienawiści w stosunku do osób, które czymś różnią się od większości społeczeństwa, bardzo się rozprzestrzenia. W Polsce brakuje sprzeciwu wobec niej. Także moralnego sprzeciwu.

Podkreślał, że samorządy lokalne robią wiele, żeby zapobiegać przemocy na tle rasowym. Gorzej z władzą centralną. – Organy zdają się nie zauważać problemu. Ale jeśli mamy do czynienia z kulturą akceptacji mowy nienawiści, w społeczeństwie zaczynają budować się mury – mówił RPO.

Galeria

  • Grafika: kula ziemska z serduszkiem w miejscu Polski
    Polska i świat