Zawartość

Konferencja Solidarność XXI  wieku: Solidarności klimatyczna, Gdańsk

Data: 
2019-09-29
Położenie: 
 • Gdańsk
  Polska
słowa kluczowe: 

W konferencji o dobrych praktykach przeciwdziałających zmianom klimatu a zorganizowanej przez Fundację Instytutu Lecha Wałęsy  wzięli udział m.in. Antonella Calle – rzeczniczka Ruchu YASUNIDOS i Manari Ushigua – wódza rdzennego amerykańskiego plemienia Zaparo z Yasuni w Ekwadorze, a także  organizatorzy strajku klimatycznego i członkowie wielu organizacji pozarządowych. Rzecznika Praw Obywatelskich reprezentowała jego zastępczyni Hanna Machińska.

W czasie konferencji pokazany został film Klątwa obojętności w reżyserii Ewy Ewart. Pokazujący utratę różnorodności biologicznej Ekwadoru i  walkę plemienia Yasuni z koncernami chińskimi wydobywającymi ropę.

Konferencja pokazywała wymiar globalny działań podejmowanych w Ekwadorze na rzecz ratowania środowiska. Podkreślono, że walka o prawa społeczności Yasuni to odpowiedzialność wspólna, bo jak podkreślono „wszyscy oddychamy powietrzem Yasuni”.

Wskazywano też na dobre praktyki samorządów i biznesu (wystąpili m.in. przedstawiciele Gdańska i Świdnicy, a także Olga Malinkiewicz, prezeska zajmującej się fotowoltaiką firmy Saule Technologies, i Katarzyna Dulko-Gaszyna z IKEA).

Trzy instytucje - Instytut Lecha Wałęsy, Miasto Gdańsk i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego - zorganizowały uroczystość 76. urodzin prezydenta RP Lecha Wałęsy. W spotkaniu z parą prezydencką Danutą i Lechem Wałęsami uczestniczyli liczni goście, w tym uczestnicy konferencji oraz młodzież – organizatorzy strajku klimatycznego. Uroczystości towarzyszyła projekcja filmu My, Naród Ewy Ewart.

Galeria

 • Uczestnicy panelu, w tym wódz w pióropuszu, siedzą ma scenie
  Panel środowiskowy w Gdańsku z udziałem Lecha Wałęsy, 29 września 2019
 • Dwie kobiety i mężczyzna pozują do zdjęcia
  Lech i Danuta Wałęsowie z Hanną Machińską, 29 września 2019
 • dwie kobiety i jeden mężczynzna w pióropuszu indiańskim
  Hanna Machińska z Wodzem plemienia Zaparo z Yasuni oraz Antonellą Calle Rzeczniczką Ruchu YASUNIDOS w Gdańsku w ECS