Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią

Data:

„Nie można mówić (chwalić się) w XXI wieku, że się kogoś nie ściga z powodu orientacji seksualnej. To jest w ogóle niedopuszczalne” – powiedział rzecznik praw obywatelskich w Międzynarodowym Dniu Walki z Homofobią i Transfobią.

Adam Bodnar w porannej audycji Tok.fm odniósł się w ten sposób do słów prof. Lecha Morawskiego wypowiedzianych niedawno w Oksfordzie podczas debaty poświęconej sytuacji Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Padło tam stwierdzenie:  „mamy ugruntowaną tradycję tolerancji. Dla przykładu – obecny rząd jest przeciwko homoseksualistom i takim rzeczom. Ale nie ściga ich prokuratura”. RPO podkreślił, że niedopuszczalne jest traktowanie praw obywateli jako „łaski” władzy. Nawiązał do sytuacji osób homoseksualnych w czasach II wojny światowej: „mówię o tym porównaniu bardzo mocno, ponieważ nie jestem w stanie zapomnieć, czy to pomnika, który jest poświęcony ofiarom Holokaustu w Berlinie, czy symboli różowego trójkąta, które znajdziemy w poszczególnych obozach koncentracyjnych”.

Dziś, w Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii i Transfobii, pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich rusza kampania społeczna na temat przemocy w rodzinie wobec osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych.

„Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz” to kampania społeczna organizowana przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa – organizację działającą na rzecz pomocy i wsparcia osób LGBT poszkodowanych przemocą – w partnerstwie z miastem stołecznym Warszawą. W związku z ogłoszeniem kampanii, w Ambasadzie Królestwa Niderlandów odbywa się dziś seminarium na temat przemocy domowej motywowanej homofobią, bifobią i transfobią, w którym bierze udział dyrektorka Zespołu ds. Równego Traktowania BRPO, Anna Błaszczak-Banasiak.

Transmisja online dostępna tutaj od godz. 11:30

Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią i Transfobią, jak co roku, przegląd stanu ochrony prawnej zapewnianej osobom LGBT w państwach europejskich przygotowała organizacja ILGA-Europe. Polska, podobnie jak przed rokiem, zajmuje obecnie przedostatnie miejsce wśród wszystkich państw Unii Europejskiej.

 

Ważne linki:

Załączniki:

Autor informacji: Dyrektor Zespołu ds. Równego Traktowania
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk