Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Międzyszkolny Konkurs Społeczny „I accept you” pod Honorowym Patronatem RPO

Data:
Tagi: Patronaty

EduKABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań, Stowarzyszenie Fabryka Równości, Rada Osiedla „Stary Widzew”, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Marta Szymczyk – nauczycielka, autorka strony poświęconej edukacji „Nieszablonowa pedagożka”, organizują konkurs dla młodzieży, w którym zwracają szczególną uwagę na wszechobecne zjawisko dyskryminacji. Finał odbędzie się w Centrum Dialogu 22 marca 2019 roku o 10.00.

Jak piszą organizatorzy: Rok 2019 w Łodzi został ogłoszony rokiem Marka Edelmana, wybitnego lekarza kardiologa, polityka i działacza społecznego pochodzenia żydowskiego, który był jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim w okresie II wojny światowej. Marek Edelman zapisał się na kartach polskiej historii jako bohater. Trzeba mieć niezwykłą odwagę, by przeciwstawiać się złu i nienawiści tak jak robił to właśnie on. W książce autorstwa Edelmana pt. „I była miłość w getcie” możemy przeczytać słowa, które oddają ideę Międzyszkolnego Konkursu Społecznego: „Pozwalamy, by na ulicach naszych miast odbywały się parady nienawiści i nietolerancji. I to jest zły znak, bo demokracja nie polega na przyzwoleniu na zło, nawet najmniejsze, bo ono zawsze może nie wiadomo kiedy urosnąć.” Edelman uczulał na niszczącą siłę nienawiści przy każdej sposobności. Podążając jego śladem pragniemy zwrócić uwagę na wszechobecny problem dyskryminacji. Chcemy włączyć młodzież w proces profilaktyczno-wychowawczy i oraz działania społeczne na rzecz edukacji antydyskryminacyjnej. Poprzez zaangażowanie uczniów i uczennic VII i VIII klas szkół podstawowych, trzecich klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych chcielibyśmy pokazać skalę dyskryminacji oraz niszczącą moc stereotypu.

Konkurs realizowany jest w ramach cyklicznej łódzkiej imprezy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji „Kolorowa Tolerancja”.

Cele konkursu:

  • przeciwdziałanie dyskryminacji wśród młodzieży oraz w jej otoczeniu;
  • profilaktyka zachowań agresywnych i przemocowych wśród młodzieży oraz w jej otoczeniu;
  • propagowanie wiedzy nt. szkodliwości stereotypów;
  • przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym;
  • zwiększenie społecznej świadomości nt. zachowań dyskryminujących oraz społecznie wykluczających;
  • promowanie działań antydyskryminacyjnych;
  • aktywizowanie uczniów do włączania się w akcje o charakterze społecznym;

Więcej szczegółów na stronie Centrum Dialogu.

 

 

Autor informacji: Dyrektor Zespołu Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk