Biuletyn Informacji Publicznej RPO

MSWiA o sytuacji strażników gminnych, przeciwko którym poszkodowany złożył pomocniczy akt oskarżenia

Data:
  • MSWiA zgadza się, że przepisy o strażnikach gminnych nie są jasne, ale zmiany w nich wprowadzi dopiero przy okazji kolejnej dużej modyfikacji ustawy

RPO sygnalizował, że nie wiadomo, jak postąpić ze strażnikiem gminnym, przeciwko któremu poszkodowana przez niego osoba wniosła pomocniczy (subsydiarny) akt oskarżenia. Komendant ma obowiązek zawiesić strażnika w przypadku wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o ścigane z oskarżenia publicznego i popełnione umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Fakultatywne zawieszenie ustawodawca przewidział w sytuacji, kiedy ścigane z oskarżenia publicznego przestępstwo bądź przestępstwo skarbowe zostanie popełnione nieumyślnie. Sytuacji subsydiarnego aktu oskarżenia ustawa o strażach gminnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1795.) nie przewidziała.

RPO zauważył, że podobną sytuację regulują przepisy o innych służbach mundurowych (np. o Policji). W aktach rangi ustawowej regulujących ich funkcjonowanie, podjęcie decyzji o zawieszeniu w czynnościach służbowych osoby, przeciwko której został wniesiony subsydiarny akt oskarżenia, ma charakter fakultatywny. W sytuacji skutecznego wniesienia opisanego środka prawnego przełożony może, ale nie musi, zawiesić osoby, której przedmiotowy akt oskarżenia dotyczy.

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dostrzega zasygnalizowaną przez Pana Rzecznika kwestię. Niemniej, obecnie nie są prowadzone prace nad nowelizacją ustawy o strażach gminnych. Dlatego też wniosek Pana Rzecznika odnoszący się do podjęcia inicjatywy ustawodawczej w tym zakresie, należy uznać jako postulat de lege ferenda, którego realizacja będzie mogła nastąpić w przypadku rozpoczęcia szerszych zakresowo zmian ww. ustawy – napisał wiceminister Maciej Wąsik.

WZF.7043.87.2019

Załączniki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk