Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Kwiaty od rzecznika praw obywatelskich pod pomnikiem pochowanych w Kortowie

Data:

W czasie wizyty na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim Adam Bodnar złożył kwiaty przy pomniku poświęconym wszystkim pochowanym w Kortowie. Pomnik powstał w październiku 1997 z inicjatywy kortowskiej "Solidarności", jest usytuowany na skraju dawnego cmentarza, który został zniszczony pod koniec lat czterdziestych.

Do 1945 roku był tu wielki szpital dla psychicznie chorych z całych Prus Wschodnich. W latach 30. naziści prowadzili na chorych eksperymenty, zabiegi przymusowej sterylizacji, a od 1939 r. zakład został objęty tzw. akcją T-4 (eutanazją stosowaną wobec osób psychicznie chorych). Chorych wywożono i uśmiercano poza Kortowem (w ośrodkach psychiatrycznych w Saksonii i Brandenburgii), ale na miejscu prawdopodobnie dokonywano dzikiej eutanazji – obłożnie chorych uśmiercano za pomocą środków farmakologicznych, pozorując naturalną śmierć.

Kiedy w czasie II wojny część szpitala stał się szpitalem wojskowym, Niemcy wywieźli i wymordowali kolejnych chorych. Tych, którzy pozostali, zamordowali żołnierze sowieccy w nocy z 21 na 22 stycznia 1945 roku. Zginęli wtedy też lekarze i chorzy niemieccy żołnierze. Do uciekających sowieci strzelali i palili ich żywcem miotaczami ognia. W sumie zamordowali 500 osób.

Masakrę przeżył jeden człowiek.

Ważne linki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk