Zawartość

Nadgorliwy komornik - interwencja Pełnomocnika Terenowego RPO we Wrocławiu

Data: 
2016-04-06

Na podstawie artykułu na www.gazeta.pl z grudnia 2015 r.:  „Komornik: To nie auto dłużnika? Trudno, i tak zabieram”, Rzecznik Praw Obywatelskich podjął sprawę z urzędu.

Z tekstu wynikało, że komornik z G., na poczet egzekucji długu zajął samochód osoby trzeciej, nie będącej dłużnikiem. Po kilku tygodniach zwolnił pojazd, jednak nie chce zwrócić poszkodowanemu kosztów, jakie ten musiał ponieść, by odzyskać swoją własność. Sprawę bada komisja dyscyplinarna przy Krajowej Radzie Komorniczej. Z doniesień medialnych wynika również że poszkodowany złożył także zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez komornika.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Izby Komorniczej w W. i Prokuratury Rejonowej w G. z prośbą o przedłożenie stosownych wyjaśnień w sprawie.

Z przekazanych przez Izbę Komorniczą informacji wynika, że wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec komornika sądowego. Prokuratura Rejonowa prowadzi postępowanie przygotowawcze. W oparciu o przekazane informacje skierowano kolejne zapytania do Prokuratury oraz Izby Komorniczej z prośbą o poinformowanie o aktualnym stanie sprawy.

Galeria

  • Sto zł tychi karta platnicza w kieszeni spodni
    Sprawy z komornikiem