Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Namiot Praw Człowieka RPO na Przystanku Woodstock (2-5 sierpnia 2017 r.)

Data:
,
Tagi: kalendarium

Przystanek Woodstock oficjalnie rusza 2 sierpnia, przedstawiciele RPO już są obecni na polu namiotowym. Namiot RPO stoi na wzgórzu Akademi Sztuk Przepięknych obok woodstokowej telewizji Kręcioła.

Zapraszamy wszystkich Woodstokowiczów!

 

Namiot Praw Człowieka Rzecznika Praw Obywatelskich

#konsTYtucJA

Namiot Praw Człowieka będzie otwarty w dniach 2-5 sierpnia. W jego ramach organizowane będą prezentacje, warsztaty, debaty, rozmowy, gry, konkursy i inne różnorodne działania kilkunastu różnych organizacji i ciekawych osobistości. W ramach namiotu funkcjonować będą: Pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Okręgowa Rada Adwokacka Warszawa, Platforma „Zwolnieni z Teorii”, Fundacja Court Watch, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, ClientEarth (Prawnicy dla Ziemi), Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Spółdzielnia Socjalna Fado, Jarosław Gwizdak, sędzia, Bogumił Zygmont, adwokat, Karol Paciorek, youtuber, Kacper Gwardecki, Ambasador Praw Czlowieka RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar na Przystanku Woodstock!

3 sierpnia (czwartek) Rzecznik Praw Obywatelskich o godz. 11.00 będzie gościem Turnieju piłkarskiego „Wykopmy rasizm ze stadionów” Stowarzyszenia „Nigdy więcej”. Po otwarciu Turnieju Rzecznik zaprasza na spotkania do namiotu Praw Człowieka RPO.

4 sierpnia (piątek) Przystanek Woodstock zaprasza na rozmowę o prawie w naszym życiu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich dr. Adamem Bodnarem i sędzią Jarosławem Gwizdakiem. Rozmowę poprowadzi Piotr Kraśko.

Namiot Praw Człowieka czynny w godz. 9.30 – 20.00

Środa, 2 sierpnia 2017 r.

10.00 – 19.00 – pracownicy BRPO -  Informacje prawne, gry, rozwiazywanie kazusów na temat Konstytucji RP, konkursy, w tym konkurs prasowy, filmy o Konstytucji, nakręcone na konkurs RPO, mini wystawa zdjęć na temat uchodźców

11.30 – 12.30 – Jak może pomóc Rzecznik Praw Obywatelskich – rozmowa o kompetencjach i podejmowanych inicjatywach – warsztat, Joanna Łodej, Biuro RPO

12.45 – 14.45 – „Idę ze sprawą do Trybunału w Strasburgu! – i co dalej?” – czy warto składać skargę, jak to zrobić, jakie sprawy rozpatruje Trybunał, rozwiąż przykładowe skargi – warsztat, Kacper Gwardecki, Ambasador Praw Człowieka przy RPO, Joanna Łodej, Biuro RPO

16.00 – 17.00 – Jak może pomóc Rzecznik Praw Obywatelskich (rozmowa o kompetencjach i podejmowanych inicjatywach) – warsztat w języku angielskim, Joanna Łodej, Biuro RPO

17.00 – 19.00 – Barierołamacz – to symulacja niepełnosprawności. Głównym celem Barierołamacza jest budowanie świadomości uczestników gry w zakresie barier, z którymi na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnościami. Uczestnicy gry „wchodzą” w sytuację osób z niepełnosprawnoś-ciami poprzez realizację 4 zadań. Każde z zadań jest symulacją innej niepełnosprawnościSpółdzielnia socjalna „FADO”

19.00 – 20.00 – Tańce integracyjne – nauka tańców opracowanych na podstawie figur i motywów tanecznych różnych narodów – to zatańczy każdy, taniec zbliża i zaciera różnice – Biuro RPO

3 – 5 sierpnia 2017 r. (czwartek, piątek, sobota)

Działania stałe

  • Prezentacje organizacji funkcjonujących w namiocie, informacje, gry, konkursy, rozmowy, prezentacje
  • Podczas całego Festiwalu we wspólnym namiocie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, będą dyżurować adwokaci i aplikanci adwokaccy, którzy w ramach projektu „Adwokat przydaje się w życiu” udzielać będą zainteresowanym porad prawnych i konsultacji. Dyżury odbywać się będą w godzinach 12:00-18:00. Każda godzina będzie poświęcona innej gałęzi prawa, zgodnie z doświadczeniem i specjalizacją udzielającego porad. Zapraszamy! – Okręgowa Rada Adwokacka Warszawa
  • Stoisko „Zwolnionych z Teorii” – Odwiedź nas kiedy chcesz! Zapraszamy na nasze magentowe (to taki energetyczny odcień różowego) stoisko Zwolnionych z Teorii na którym poznasz nasz zespół oraz ludzi, którzy zorganizowali już z nami swoje fantastyczne projekty społeczne. Będziemy rozmawiać o tym co na co dzień przeszkadza nam w naszych okolicach i co możemy z tym zrobić. Będziemy wspólnie malować nasz woodstockowy nowy i lepszy świat! :)
  • Fundacja Court Watch – przedstawienie działalności Fundacji Court Watch Polska, zaproszenie do współpracy w Obywatelskim Monitoringu Sądów.

Gra planszowa „Prawopolis” – jest symulacją pracy adwokata lub radcy prawnego w przystępnej, prostej i emocjonującej formie. Każdy z graczy wciela się w początkującego prawnika, a jego zadaniem jest analizowanie realnych sytuacji pod względem prawnym oraz odpowiadanie na pytania quizowe z różnych gałęzi prawa. Gra „Prawopolis” została objęta patronatem honorowym przez Rzecznika Praw Obywatelskich i sędzię Annę Marię Wesołowską.

Konkurs z wiedzy prawnej – obejmuje różne rodzaje pozytywnej rywalizacji między uczestnikami:

Prawnicze Tabu – gra drużynowa, w której jedna osoba z drużyny opisuje hasło (termin prawny) zawarte na karcie, które grupa ma za zadanie odgadnąć. Wydaje się banalnie proste? Otóż obowiązują zasady, które zdecydowanie urozmaicają grę: opisywanie haseł do odgadywania może odbywać się wyłącznie bez użycia słów, które zostały wskazane na karcie do danego hasła. Jak zatem sprawić, by Twoja drużyna powiedziała np. „wyrok”, jeśli nie wolno Ci użyć słów „sąd”, „kara”, „zapaść” ani „oskarżony”? Musisz użyć swojej wyobraźni i wiedzy a przede wszystkim sprytu, by wygrać. Jeśli Twoja drużyna odgadnie hasło, zdobywacie punkt.

Mecenas w 5 sekund – każdemu prawnikowi na rozprawie towarzyszy adrenalina – musi wykazać się sprytem i czujnością wobec argumentów przeciwnika. A jak Ty poradzisz sobie z napięciem i presją czasu? Kiedy usłyszysz pytanie, wystartuje czasomierz odmierzający dokładnie 5 sekund na udzielenie trzech poprawnych odpowiedzi. Chociaż pytania są proste (np. Wymień trzy rodzaje kodeksów prawnych), presja czasu działa na twoją niekorzyść.

  • Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Woodstockowo-watchdogowy ZIN – podczas warsztatów stworzymy specjalny pamiątkowy numer gazety, opartej na materiałach Sieci Obywatelskiej, kolażach, twórczości własnej uczestników festiwalu, materiale z pozostałych warsztatów, naszych zdjęciach z festiwalu. Tworzenie ZINa będzie trwało przez pierwsze dwa dni festiwalu, a ostatniego będziemy rozdawać uczestnikom gotową  gazetę.

Zagadki i zabawy – na bieżąco będziemy zachęcać osoby uczestniczące do wypełniania krzyżówek, wykreślanek i rozwiązywanie rebusów. Na osoby, które podejmą się takiego zadania i przyniosą prawidłowo wypełnione odpowiedzi będzie czekała nagroda.

Malowanie toreb – samodzielne malowanie toreb lnianych dla osób, które wzięły udział w jednej z naszych gier lub w warsztacie. Na torbach będzie można odbić obrazek z szablonu z napisem Watchdog.

  • Spółdzielnia socjalna „FADO” - Barierołamacz - to symulacja niepełnosprawności. Głównym celem Barierołamacza jest budowanie świadomości uczestników gry w zakresie barier, z którymi na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnościami. Uczestnicy gry "wchodzą" w sytuację OzN poprzez realizację 4 zadań. Każde z zadań jest symulacją innej niepełnosprawności. Gra opiera się na 5 bazach/punktach:
    • 1. baza 1 – tajna misja (symulacja niepełnosprawności intelektualnej),
    • 2. baza 2 – bez odbioru (symulacja głuchoty),
    • 3. baza 3 – punkt obserwacyjny (symulacja uszkodzenia lub braku wzroku),
    • 4. baza 4 – baza „w” (niepełnosprawność ruchowa)
    • 5. baza 5 – kwatera główna (miejsce rozpoczęcia i zakończenia gry).

Każdy z uczestników gry otrzymuje „kartę gry”, którą uzupełnia sukcesywnie wypełniając zadania. W każdej z baz uczestnik musi wykonać jedno zadanie (ma do wyboru kilka scenariuszy). Zaliczając wszystkie zadania uczestnik kończy grę i otrzymuje drobny upominek od Fado.

Warsztaty i spotkania

Czwartek, 3 sierpnia 2017 r.

9.30 – 11.00 – Prezentacje organizacji funkcjonujących w namiocie, informacje, gry, konkursy, rozmowy, prezentacje

10.00 – 10.30 – Platforma „Zwolnieni z Teorii”chcesz nas lepiej poznać? Zbijmy piątkę na jednym z meet-upów! Na naszym stoisku organizujemy spotkanie, na którym opowiadamy i pokazujemy na filmach, jak działają Zwolnieni z Teorii i co się już zadziało w ich ramach. Dowiesz się też, dlaczego projekt społeczny to świetna inwestycja w Twoją przyszłość zawodową.

11.00 – 13.00 – przyjęcia interesantów - adw. Joanna Łodej, Biuro RPO

12.00 – 13.30 – Platforma „Zwolnieni z Teorii” warsztat „Działaj dla innych, ucz się dla siebie!” – Chcesz zabrać się za zmianę swojego otoczeniu na lepsze NA SERIO? Podczas warsztatów dowiesz się, od czego w ogóle zacząć - krok po kroku poprowadzimy Cię przez wszystkie etapy organizacji prawdziwego projektu. Podczas tych praktycznych zajęć stworzysz w zespole swój niepowtarzalny mini-projekt społeczny! Po naszym warsztacie będziesz już gotowy, by po powrocie z Woodstocku zrealizować prawdziwy projekt w Twoim otoczeniu!

13.30 – 14.30 – „Petycja” – co powinna zawierać petycja, jak określić jej cel, tak aby był przekonujący dla innych, jakich narzędzi offline i online użyć, jak zaangażować ludzi do jej podpisywania. Stworzymy wspólną wzorcową petycje, Sieć Obywatelska Watchdog Polska

14.30 – 15.00 – „Puszcza puszczą, nie towarem” – warsztat, ClientEarth (Prawnicy dla Ziemi) – Puszcza Białowieska to skarb, który powinniśmy chronić, a nie wycinać. Niestety, Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe są innego zdania. ClientEarth wraz ze społecznością NGO zajmującą się ochroną środowiska podjęło sądową walkę o jej ocalenie. Opowiemy Wam, jak działaliśmy, co jeszcze zrobimy, by chronić puszczę.

15.00 – 16.30 – „YouTube, który chcesz oglądać” – Prawdopodobnie każdy z woodstockowiczów czerpie informacje, bądź rozrywkę z oglądania filmów na YouTube. Możliwe, że robi to częściej niż z innych mediów, więc tylko od tego, w co klikamy zależy co będziemy oglądać. Czy ten serwis jest tylko by oglądać i biernie konsumować treści? Może chcesz zacząć jutubować? Może brakuje kanału, który byłby dla Ciebie idealny i nie pozostaje nic innego, niż samemu go stworzyć?Karol Paciorek, youtuber

16.30 – 18.00 – Symulacja rozprawy sądowej – uczestnicy są współodpowiedzialni za powodzenie przedsięwzięcia, angażują w nie swoje różne talenty – wiedzę, pomysłowość, doświadczenia, umiejętności aktorskie i wiele innych. Jedynie rola sędziego jest pełniona przez organizatorów, natomiast w rolę pozostałych uczestników  procesu (świadków, oskarżonego, ławników) wcielają się uczestnicy warsztatu. Umożliwia to zapoznanie się z praktycznymi kwestiami dotyczącymi uczestnictwa w rozprawie (np. obowiązku zeznawania prawdy przez świadka) bez faktycznego ponoszenia konsekwencji ich nieznajomościsędzia Jarosław Gwizdak, Fundacja Court Watch

18.00 – 19.30 – Tańce integracyjne – nauka tańców opracowanych na podstawie figur i motywów tanecznych różnych narodów – to zatańczy każdy, taniec zbliża i zaciera różnice Biuro RPO

Piątek, 4 sierpnia 2017 r.

9.30 – 11.00 – Prezentacje organizacji funkcjonujących w namiocie, informacje, gry, konkursy, rozmowy, prezentacje

10.00 – 10.30 – Platforma „Zwolnieni z Teorii”chcesz nas lepiej poznać? Zbijmy piątkę na jednym z meet-upów! Na naszym stoisku organizujemy spotkanie, na którym opowiadamy i pokazujemy na filmach, jak działają Zwolnieni z Teorii i co się już zadziało w ich ramach. Dowiesz się też, dlaczego projekt społeczny to świetna inwestycja w Twoją przyszłość zawodową.

11.00 – 12.30 – „YouTube, który chcesz oglądać” – Prawdopodobnie każdy z woodstockowiczów czerpie informacje, bądź rozrywkę z oglądania filmów na YouTube. Możliwe, że robi to częściej niż z innych mediów, więc tylko od tego, w co klikamy zależy co będziemy oglądać. Czy ten serwis jest tylko by oglądać i biernie konsumować treści? Może chcesz zacząć jutubować? Może brakuje kanału, który byłby dla Ciebie idealny i nie pozostaje nic innego, niż samemu go stworzyć?Karol Paciorek, youtuber

11:00 - 13:00 przyjęcia interesantów – adw. Joanna Łodej, Biuro RPO

12.30 – 13.00 – „Polska bez smogu. Twoje prawo do czystego powietrza” – warsztat, ClientEarth (Prawnicy dla Ziemi) – Czy powinniśmy domagać się tego, aby życie w zdrowym, czystym środowisku stało się prawem człowieka? Wiele ludzkich aktywności niszczy nie tylko środowisko naturalne, ale ma też szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Porozmawiajmy, czego brakuje nam dzisiaj, by chronić nasze prawa, byśmy jutro mogli domagać się konkretnych zmian.

13.00 – 14.00 – „Narkotyki, za co i jak możesz prawnie odpowiadać?” – warsztat z odpowiedziami na wszelkie pytania, z wiedzą niezbędną na Woodstocku, mec. Bogumił Zygmont

14.00 – 15.30 – Platforma „Zwolnieni z Teorii” warsztat „Działaj dla innych, ucz się dla siebie!” Chcesz zabrać się za zmianę swojego otoczeniu na lepsze NA SERIO? Podczas warsztatów dowiesz się, od czego w ogóle zacząć – krok po kroku poprowadzimy Cię przez wszystkie etapy organizacji prawdziwego projektu. Podczas tych praktycznych zajęć stworzysz w zespole swój niepowtarzalny mini-projekt społeczny! Po naszym warsztacie będziesz już gotowy, by po powrocie z Woodstocku zrealizować prawdziwy projekt w Twoim otoczeniu!

15.30 – 17.00 – „Czym jest prawo do informacji?” – warsztat włączający uczestniczki i uczestników w rozpoznawanie informacji publicznej, określanie kto jej udziela i komu oraz czemu w ogóle jej potrzebujemySieć Obywatelska Watchdog Polska

17.00 – 18.30 – „Lajkuj, pisz, udostępniaj, ale uważaj – prawa człowieka w internecie?” – Jak można walczyć z hejtem, naruszeniem wizerunku, mową nienawiści, cyberprzemocą i innymi naruszeniami w internecie? Kto ponosi odpowiedzialność za nielegalne treści w sieci i jakie grożą za nie kary? Czy mem może być bezprawny?  Zapraszamy na warsztaty o tym, jak działa prawo w internecie oraz jak możemy bezpiecznie korzystać w nim z naszych praw człowieka.

Prowadzą: Dorota Głowacka i Małgorzata SzulekaHelsińska Fundacja Praw Człowieka

18.30 – 20.00 - Symulacja rozprawy sądowej – uczestnicy są współodpowiedzialni za powodzenie przedsięwzięcia, angażują w nie swoje różne talenty – wiedzę, pomysłowość, doświadczenia, umiejętności aktorskie i wiele innych. Jedynie rola sędziego jest pełniona przez wolontariusza Fundacji, natomiast w rolę pozostałych uczestników  procesu (świadków, oskarżonego, ławników) wcielają się uczestnicy warsztatu. Umożliwia to zapoznanie się z praktycznymi kwestiami dotyczącymi uczestnictwa w rozprawie (np. obowiązku zeznawania prawdy przez świadka) bez faktycznego ponoszenia konsekwencji ich nieznajomościFundacja Court Watch

Sobota, 5 sierpnia 2017 r.

9.30 – 11.00 – Prezentacje organizacji funkcjonujących w namiocie, informacje, gry, konkursy, rozmowy, prezentacje

10.00 – 10.30 – Platforma „Zwolnieni z Teorii” - chcesz nas lepiej poznać? Zbijmy piątkę na jednym z meet-upów! Na naszym stoisku organizujemy spotkanie, na którym opowiadamy i pokazujemy na filmach, jak działają Zwolnieni z Teorii i co się już zadziało w ich ramach. Dowiesz się też, dlaczego projekt społeczny to świetna inwestycja w Twoją przyszłość zawodową.

11.00 – 12.30 - Za co odpowiada nieletni, jakie są jego prawa? – warsztat z odpowiedziami na wszelkie pytania, z wiedzą niezbędną na Woodstocku, mec. Bogumił Zygmont

12.30 – 14.00 -  Platforma „Zwolnieni z Teorii” - warsztat "Działaj dla innych, ucz się dla siebie!" – Chcesz zabrać się za zmianę swojego otoczeniu na lepsze NA SERIO? Podczas warsztatów dowiesz się, od czego w ogóle zacząć – krok po kroku poprowadzimy Cię przez wszystkie etapy organizacji prawdziwego projektu. Podczas tych praktycznych zajęć stworzysz w zespole swój niepowtarzalny mini-projekt społeczny! Po naszym warsztacie będziesz już gotowy, by po powrocie z Woodstocku zrealizować prawdziwy projekt w Twoim otoczeniu!

14.00 – 14.30 – „Prawo do życia w zdrowym środowisku prawem człowieka” – warsztat, ClientEarth (Prawnicy dla Ziemi) – Prawo zobowiązuje władze do działań na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Niestety, często nie realizują one swoich zobowiązań. Na szczęście mamy narzędzia, by zmotywować je do działania. O czyste powietrze mogą walczyć zarówno organizacje, jak i obywatele. Posłuchajcie, co możecie zrobić!

14.30 – 16.00 – „Czym jest prawo do informacji?” – warsztat włączający uczestniczki i uczestników w rozpoznawanie informacji publicznej, określanie kto jej udziela i komu oraz czemu w ogóle jej potrzebujemySieć Obywatelska Watchdog Polska

16.00 – 17.30 –„YouTube, który chcesz oglądać” – Prawdopodobnie każdy z woodstockowiczów czerpie informacje, bądź rozrywkę z oglądania filmów na YouTube. Możliwe, że robi to częściej niż z innych mediów, więc tylko od tego, w co klikamy zależy co będziemy oglądać. Czy ten serwis jest tylko by oglądać i biernie konsumować treści? Może chcesz zacząć jutubować? Może brakuje kanału, który byłby dla Ciebie idealny i nie pozostaje nic innego, niż samemu go stworzyć?Karol Paciorek, youtuber

17.30 – 19.00 –„Tańce integracyjne – nauka tańców opracowanych na podstawie figur i motywów tanecznych różnych narodów – to zatańczy każdy, taniec zbliża i zaciera różnice Biuro RPO

 

Namiot Akademii Sztuk Przepięknych

Warsztaty Warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej

Czwartek, 3 sierpnia 2017 r.

13.00 – 14.30 – Zatrzymany przez policję? Masz swoje prawa!

W ramach warsztatów poświęconych prawom osób zatrzymanych przybliżymy temat przebiegu prawidłowo przeprowadzonych czynności zatrzymania, poczynając od rozpytania i wylegitymowania, na postawieniu zarzutów i przesłuchaniu w charakterze podejrzanego kończąc. Omówimy także podstawy zastosowania tymczasowego aresztowania jako środka zapobiegawczego. Celem warsztatów jest uświadomienie uczestnikom zakresu przysługujących im uprawnień i obowiązujących procedur, co ułatwi ewentualny kontakt z organami ścigania.

Poprowadzą: adw. Marta Tomkiewicz i adw. Mikołaj Pietrzak

 

Piątek, 4 sierpnia 2017 r.

13.00 – 14.30 – Po stronie zwierząt – o prawach zwierząt i ich ochronie

Zwierzęta nie mogą samodzielnie zgłosić przestępstwa i wypowiedzieć się przed sądem, dlatego potrzebują, byśmy zabierali głos w ich imieniu. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą dowiedzieć się, w jaki sposób prawo chroni zwierzęta, jak można z tego prawa korzystać, czego wymagać od organów ścigania, gdzie zgłaszać problemy związane z ochroną zwierząt. Opowiemy o najważniejszych dla zwierząt wyrokach sądów, o naszych doświadczeniach adwokackich w tych sprawach, o tym, jak zbierać dowody i reagować na łamanie prawa w praktyce.

Poprowadzą: adw. Karolina Kuszlewicz i adw. Diana Krawiec

 

Sobota, 5 sierpnia 2017 r.

13.00 – 14.30 – Uchodźco – kim jesteś?

W ramach warsztatów poświęconych problematyce uchodźców, powiemy dlaczego zagadnienie to ma charakter prawny, a nie polityczny. Opowiemy o tym, jak funkcjonuje Straż Graniczna w kontekście procedur udzielenia ochrony międzynarodowej, wynikającej z przepisów polskiego i międzynarodowego prawa.

Poprowadzą: adw. Marcjanna Dębska–Koniecek i adw. Marta Tomkiewicz

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk