Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 14-20 marca 2017 r.

Newsletter  14 – 20 marca 2017

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Raport Departamentu Stanu USA na temat przestrzegania praw człowieka na świecie i w Polsce

W części dorocznego raportu, która jest poświęcona Polsce, podkreślono, że w ciągu ostatniego roku polski parlament uchwalił prawo, które może mieć negatywny wpływ na ochronę praw człowieka i poszanowanie zasad demokracji oraz państwa prawa. W tym kontekście przywołano m.in. ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, ustawę antyterrorystyczną, ustawę o zgromadzeniach publicznych, ustawę medialną. Autorzy raportu wskazują też na problemy z ksenofobią i rasizmem oraz antysemityzmem,  korupcją, dyskryminacją kobiet na rynku pracy, dyskryminacją mniejszości narodowych oraz osób LGBTI. W raporcie poruszono również temat ograniczenia budżetu Biura Rzecznika Praw Obywatelskich [więcej].

Mówi Dębno. Spotkanie z mieszkańcami Dębna koło Kostrzyna, którzy zaproponowali Adamowi Bodnarowi rozmowę przez Skype’a

- To Państwo jesteście właścicielami Konstytucji i to w Waszym imieniu Rzecznik Praw Obywatelskich ma się upominać o przestrzeganie praw człowieka - mówił Adam Bodnar na spotkaniu z mieszkańcami Dębna w województwie zachodniopomorskim. Spotkanie odbyło się przez Skype’a - To pierwsza taka wideokonferencja w programie spotkań regionalnych. Wzięło w niej udział kilkanaście osób, czyli niewiele mniej niż podczas tradycyjnej wizyty regionalnej. Żeby było tak, jak na prawdziwym spotkaniu regionalnym, do Dębna przyjechał z Warszawy prawnik z Biura RPO, by na miejscu przyjmować  indywidualne wnioski i problemy [więcej].

Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym? O dobrych przykładach w lokalnych społecznościach

Podczas konferencji w Biurze RPO dyskutowano o Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Przedstawiciele Ostrowiny, Wieliczki, Gniezna, Wadowic i Wąbrzeźna opowiedzieli o programach, które z sukcesem realizują w swoich miejscowościach [więcej].

Rzecznik przedstawia Prezydentowi swoje wątpliwości w sprawie przyjętej przez Parlament ustawy powołującej Komisję Weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji

W ocenie Rzecznika ustawodawca stworzył organ umocowany politycznie, wyposażony w wyjątkowo silne kompetencje, usytuowany niejako ponad porządkiem powszechnym, orzekający według własnych zasad, a postępowanie przed nim korzysta ze szczególnego priorytetu przed wszystkimi innymi postępowaniami przed organami państwa. Ponieważ Komisja będzie dublować działania już istniejących instytucji, to nie tylko nie usprawni to rozpatrywania spraw, ale przyczyni się do rozchwiania orzecznictwa i kompetencyjnego chaosu, a w rezultacie postępowania będą jeszcze bardziej przewlekłe [więcej].

Sądowa kontrola zwiększenia wycinki w Puszczy Białowieskiej niedopuszczalna – orzekł nieprawomocnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. RPO czeka na pisemne uzasadnienie wyroku [więcej].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Adam Bodnar apeluje: Realizując program Mieszkanie Plus nie można zapominać o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, seniorów i rodzin z małymi dziećmi [więcej].

Odpowiedź Ministra Zdrowia w sprawie zmiany przepisów dotyczących standardów okołoporodowych [więcej].

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie skargi konstytucyjnej obywatela dotyczącej rekompensaty za mienie zabużańskie [więcej].

Prokuratura Krajowa nie zajmie się sprawą beczek z trucizną odkrytych w Brzegu nad Odrą. Sprawa została przekazana do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu [więcej].

RPO: Niezasadnie zwróconego obywatelowi podatku państwo nie powinno odzyskiwać w postępowaniu cywilnym [więcej].

Prawo do emerytury pomostowej dla pracowników wykonujących pracę w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące (technik RTG) [więcej].

PRAWO

Rzecznik prosi senatorów o wprowadzenie poprawek w projekcie ustawy dotyczącej tzw. rozszerzonej konfiskaty [więcej].

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zapewnienia pokrzywdzonemu możliwości wzięcia udziału w posiedzeniach sądu dotyczących wydania wyroku nakazowego przed rozprawą [więcej].

Prawo do zapoznania się z dokumentami w lokalu urzędu centralnego. Luka prawna w KPA? [więcej].

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie kontroli trzeźwości osób odwiedzających jednostki penitencjarne [więcej].

KRONIKA

Equinet rozmawia w Warszawie o standardach dla organów ds. równego traktowania [więcej].

Rzecznik na spotkaniu z uczniami Liceum im. Sempołowskiej w Warszawie [więcej].

O przemocy wobec kobiet. Spotkanie w Biurze RPO [więcej].

 

Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem:

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka