Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 18-25 października 2016 r.

Newsletter 18-25 października 2016

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

4 listopada spodziewane są rekomendacje dla Polski Komitetu Praw Człowieka ONZ

Komitet Praw Człowieka monitoruje okresowo, jak państwa-sygnatariusze realizują Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. Składa się z 18 niezależnych ekspertów.

Polski rząd przedstawił Komitetowi raport, a 17 i 18 października odbyła się nad nim bardzo szczegółowa dyskusja. Swoje stanowisko przedstawiły w jej trakcie także polskie organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka oraz Rzecznik Praw Obywatelskich [więcej].

Będzie to kolejny ważny raport dotyczący respektowania wartości demokratycznych w Polsce (po raporcie Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i rekomendacjach Komitetu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych ONZ dotyczących Polski z 7 października, oraz raporcie Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana o sytuacji RPO w Polsce).

Raport na temat sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich

Przedstawiciele Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana (IOI) zaprezentowali raport na temat sytuacji polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Przestawili szereg rekomendacji, które powinny zostać wprowadzone, by zapewnić niezależne funkcjonowanie RPO i odpowiednią ochronę praw człowieka w Polsce [więcej].

Spotkania regionalne RPO w województwie kujawsko-pomorskim

Od 3 do 5 listopada Adam Bodnar będzie spotykał się z mieszkańcami województwa kujawsko-pomorskiego. Odwiedzi: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz [program i miejsca spotkań].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

II Debata Regionalna KMP w Gdańsku

Policjanci, pracownicy sądów, przedstawiciele domów pomocy społecznej, izb wytrzeźwień, szpitali psychiatrycznych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, aresztów śledczych i zakładów karnych spotkali się w Gdańsku z przedstawicielami RPO, by porozmawiać o najważniejszych problemach dotyczących praw osób, które przebywają w miejscach pobawienia wolności [więcej].

Sprawa Pana Tymona. NSA uwzględnił argumenty Rzecznika

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną Rzecznika w sprawie małoletniego, któremu Urząd Stanu Cywilnego odmówił wydania kserokopii lub fotokopii aktu zgonu dziadka. NSA przekazał sprawę do ponownego rozpoznania [więcej].

Po wizycie w Londynie Rzecznik apeluje o kampanię na temat praw wyborczych Polaków w Wielkiej Brytanii

Zdaniem RPO, gdyby Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii lepiej znali swoje prawa wyborcze byliby lepiej reprezentowani, a ich prawa byłyby lepiej chronione. Rzecznik apeluje więc do Państwowej Komisji Wyborczej o podjęcie współpracy z brytyjskimi organizacjami wyborczymi [więcej].

Opłata miejscowa w Zakopanem. RPO wnosi o uchylenie uchwały Rady Miasta

W tzw. strefie małopolskiej są przekroczone poziomy stężeń niektórych substancji w powietrzu. Mimo tego, w Zakopanem, które znajduje się na tym obszarze, lokalne władze pobierają opłatę miejscową. Rzecznik przystąpił do postępowania w tej sprawie i wnosi o uchylenie uchwały Rady Miasta pozwalającej na takie opłaty [więcej].

Konsultacje RPO z samorządowcami Mazowsza na temat wsparcia osób starszych

O tym, jak wspierać seniorów w miejscu zamieszkania, jak zachęcać ich do większej aktywności, ale także o tym, jak reagować a przede wszystkim przeciwdziałać nieprawidłowościom w domach opieki dla osób starszych rozmawiano podczas pierwszego spotkania konsultacyjnego RPO z przedstawicielami władz samorządowych i osobami, które na co dzień zajmują się seniorami [więcej]. O lukach w systemie opieki dla osób starszych dr Bodnar pisał też w komentarzu dla portalu Onet.pl [więcej].

Rektorzy bezradni wobec aktów wrogości do studentów-cudzoziemców

Skuteczność działań podejmowanych w środowisku akademickim wobec przejawów braku szacunku lub demonstrowania jawnej wrogości w stosunku do studentów obcokrajowców jest ograniczona w sytuacji, gdy takie incydenty są bagatelizowane przez organy państwa i właściwe służby – wynika z odpowiedzi, którą otrzymał RPO od Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich [więcej].

Udział obywateli w posiedzeniach lokalnych władz

Mieszkańcy Witnicy mogą już uczestniczyć w posiedzeniach komisji rewizyjnej. Po interwencji RPO i wojewody lokalne władze uchwaliły pozwalający na to nowy Statut Miasta i Gminy [więcej].

Rzecznik interweniuje w sprawie kieleckiego dworca PKP

Na dworcu PKP w Kielcach nie ma wystarczającej liczby podjazdów dla wózków. Sprawę na podstawie publikacji prasowej podjęło do prowadzenia z urzędu Biuro Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach [więcej].

PRAWO

Trzeba wykonać wyrok Trybunału o opiekunach osób z niepełnosprawnościami

Mijają 2 lata od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Rzecznik apeluje o jego wykonanie i wskazuje, jak niesprawiedliwe są obecnie obowiązujące przepisy [więcej].

Rzecznik w sprawie połączenia gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej

Po analizie blisko tysiąca skarg i wniosków od osób indywidualnych Rzecznik zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zarządzenie Ministra Kultury o połączeniu działającego od 8 lat gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej z nowoutworzonym Muzeum na Westerplatte [więcej].

Komisja Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji rozpoczęła działalność

18 października odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji. Rzecznik powołał w jej skład specjalistów, którzy na co dzień zajmują się prawami osób pozbawionych wolności. Wśród nich znaleźli się m.in. prawnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, funkcjonariusze służb mundurowych, lekarze [więcej].

Jak  kontrolowane są informacje gromadzone i przetwarzane przez Biuro Ochrony Rządu?

Rzecznik zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o przedstawienie informacji dotyczących kontroli adekwatności i prawidłowości zbierania i przetwarzania danych obywateli przez Biuro Ochrony Rządu [więcej].

KRONIKA

Rzecznik wziął udział w konferencji o prawach dzieci, które są ofiarami przestępstw

- Dzieci jako ofiary przestępstw potrzebują szczególnego wsparcia państwa i organizacji pozarządowych. Bardzo ważne jest, aby to wsparcie otrzymywały też same organizacje pozarządowe, które działają na rzecz najsłabszych, bo przecież pomoc najsłabszym to nie jest kwestia ideologiczna, ale obowiązek państwa – mówił rzecznik praw obywatelskich na konferencji „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw” [więcej].

Adam Bodnar na gali wręczenia Nagrody im. Sergio Vieira de Mello

Tahira Abdullah z Pakistanu, Włoch Staffan de Mistura oraz organizacja Cultures of Resistance Network Foundation z Brazylii zostali laureatami 13. edycji Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. Laudację na cześć brazylijskiej organizacji pozarządowej wygłosił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar [więcej].

O niezawisłości sędziowskiej

 - Każde naruszenie sfery niezależności i niezawisłości sędziowskiej prowadzi w konsekwencji do powstania zagrożeń dla ochrony praw jednostki – mówił zastępca RPO Stanisław Trociuk podczas konferencji z okazji dwudziestolecia śląskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA [więcej].

Sympozjum na temat zagłady Romów z udziałem RPO

Dr Adam Bodnar wziął udział w międzynarodowym sympozjum naukowym „Beyond the Roma Holocaust: From Resistance to Mobilisation”, które odbyło się w Krakowie [więcej].

Rzecznik wziął udział w Tygodniu Konstytucyjnym

W ramach Tygodnia Konstytucyjnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, dr Adam Bodnar poprowadził lekcję na temat praw obywateli w  XLIV Liceum Ogólnokształcącym im. Antoniego Dobiszewskiego w Warszawie  [więcej].

O przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet u dzieci

Zastępczyni RPO ds. równego traktowania dr Sylwia Spurek wzięła udział w konferencji na temat przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dzieci organizowanej przez WOMEN AGAINST VIOLENCE EUROPE w Berlinie [więcej].

Spotkanie z licealistami z Łomży

Czym zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich? Z jakim problemami można się do niego zgłosić? To tylko niektóre kwestie, o których zastępca RPO Krzysztof Olkowicz mówił uczniom I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki z Łomży podczas spotkania w warszawskiej siedzibie Rzecznika [więcej]

O działalności Rzecznika dyskutują europejscy sędziowie i prokuratorzy

Sędziowie i prokuratorzy z europejskich państw spotkali się z przedstawicielami RPO w ramach wizyty studyjnej Programu Wymiany EJTN Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury [więcej].

Dr Bodnar na Uniwersytecie Warszawskim

„Obywatelstwo UE - charakter prawny i najnowsze tendencje w orzecznictwie TSUE” to tytuł wykładu, który dr Adam Bodnar wygłosił dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie zorganizowało koło naukowe Prawa Europejskiego działające na Wydziale Prawa i Administracji UW [więcej].

Spotkanie z Agatą Młynarską

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar spotkał się w Biurze RPO z red. Agatą Młynarską. Rozmowa dotyczyła ochrony praw kobiet w Polsce.

Patronaty RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem:

  • publikację poświęconą pamięci dr. Macieja Lisa, przygotowywaną przez Katedrę Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uniwersytetu Wrocławskiego [więcej]
  • polską edycję międzynarodowej kampanii "16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć" [więcej]
  • II ogólnopolską konferencję naukową pt. „Zagrożona młodzież…narkotyki, dopalacze. Profilaktyka, leczenie” [więcej]
  • program resocjalizacyjny pn. „Psiak – poznaj – przytul – pokochaj” [więcej]

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka