Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 2-7 listopada 2016 r.

Newsletter 2-7 listopada 2016

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Komitet Praw Człowieka ONZ wydał zalecenia dla Polski

- Choć może zabrzmi to dzisiaj naiwnie, wierzę, że w Polsce możemy zastąpić wojnę polityczną realną debatą publiczną, i zamiast forsować rozwiązania w parlamencie, zastanawiać się wspólnie, co służy obywatelom, co gwarantuje przestrzeganie ich praw, co jest najlepsze z punktu widzenia interesu publicznego – powiedział Adam Bodnar podczas konferencji prasowej poświęconej rekomendacjom Komitetu Praw Człowieka ONZ dla Polski, które zostały wydane 4 listopada. Dotyczą m.in. sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, zwalczania przestępstw motywowanych nienawiścią, czy przemocy wobec kobiet [więcej]. Treść oświadczenia RPO jest dostępna na stronie rpo.gov.pl

Spotkania regionalne RPO w województwie kujawsko-pomorskim

Od 3 do 5 listopada Adam Bodnar spotykał się z mieszkańcami województwa kujawsko-pomorskiego. Odwiedził: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz.

O działaniach na rzecz równego traktowania, wspierania osób z niepełnosprawnościami, przeciwdziałania mowie nienawiści i agresji, upamiętniania historii miasta opowiadali rzecznikowi uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku [więcej].

W Bydgoszczy RPO odwiedził Klub Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka” [więcej].

O tym, jak respektować prawa obywateli, gdy Trybunał Konstytucyjny nie jest w stanie wypełniać w pełni swoich zadań Adam Bodnar mówił podczas spotkania ze studentami na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu [więcej]. Rzecznik spotkał się też z mentorami zagranicznych studentów, by dowiedzieć się z jakimi problemami spotykają się w Polsce obcokrajowcy [więcej]. W Toruniu rzecznik rozmawiał również z sejmikiem organizacji pozarządowych [więcej]. Znalazł też czas by odwiedzić ośrodek prowadzony przez  Stowarzyszenie Profilaktyki i Resocjalizacji „Mateusz” [więcej].

Konkurs RPO dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Rzecznik Praw Obywatelskich ogłosił konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na multimedialną interpretację Konstytucji. Na zgłoszenia czekamy do 16 listopada [szczegóły konkursu].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Rzecznik odpowiada prokuraturze

- Pragnę wskazać, że nie kwestionuję uprawnienia prokuratora do podjęcia decyzji o ekshumacji. Nie wypowiadam się także na temat zasadności podjęcia takiej decyzji. Nie mogę natomiast zaaprobować poglądu, że podjęta w tym zakresie decyzja prokuratora nie podlega zewnętrznej kontroli – napisał Adam Bodnar w kolejnym wystąpieniu do zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka w sprawie ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej [więcej].

RPO zajął się sprawą dziennikarza-związkowca zwolnionego z pracy

Dziennikarz był zatrudniony w Polskim Radiu SA na stanowisku kierownika redakcji na podstawie umowy o pracę. Został zwolniony, a jako przyczynę pracodawca podał utratę zaufania niezbędną na zajmowanym stanowisku, wynikającą m.in. z faktu publicznej krytyki pracodawcy i podważania kompetencji przełożonych. Do sprawy przystąpił RPO [więcej].

Sytuacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazali Rzecznikowi informacje na temat zapewnienia bezpieczeństwa Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii [więcej].

Czy pracownicy Poczty Polskiej mogą sprawdzać, czy mamy w domu telewizor?

Do Biura RPO docierają sygnały dotyczące sposobu kontroli posiadania telewizorów i radioodbiorników. Chodzi m.in. o wątpliwość, czy pracownik Poczty Polskiej jest de facto uprawniony do wejścia do mieszkania, żeby ustalić, czy obywatel ma telewizor lub radio – napisał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka [więcej].

Dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 Plus” dla wszystkich dzieci niepełnosprawnych z rodzin zastępczych

Rzecznik podjął interwencję w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w związku z ograniczonym dostępem do świadczeń z programu „Rodzina 500 Plus” części niepełnosprawnych dzieci z rodzin zastępczych. Teraz RPO otrzymał odpowiedź w tej sprawie [więcej].

Nielegalna praca więźniów? Sprawa wyjaśniona dzięki działaniom Rzecznika

Na podstawie informacji prasowych Rzecznik zajął się sprawą wykorzystywania skazanych z jednostek penitencjarnych okręgu łódzkiego do wykonywania bezpłatnej pracy na rzecz prywatnej firmy. O tym, co udało się ustalić w tej sprawie można przeczytać na stronie rpo.gov.pl

Co z nielegalnymi blokadami na koła?

Do Rzecznika wpłynęło wiele skarg, w których poruszony został problem blokowania przez zarządców danego terenu (lub podmioty działające w ich imieniu) kół pojazdów zaparkowanych na obszarze, znajdującym się poza drogą publiczną. Rzecznik poprosił Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o interwencję w tej sprawie [więcej].

PRAWO

Trzeba zmienić przepisy dotyczące funkcjonowania placówek opiekuńczych

Rzecznik zaapelował do premier Beaty Szydło o podjęcie prac legislacyjnych, które umożliwią inspektorom wojewody kontrolę wszystkich prywatnych obiektów i placówek, w których wykonywana jest całodobowa opieka, niezależnie od ich nazwy czy przeznaczenia [więcej].

RPO: Sprawca przemocy domowej musi być jak najszybciej odizolowany od swojej ofiary

Nie każdy przejaw przemocy w rodzinie wyczerpuje znamiona przestępstwa. Potrzebny jest więc mechanizm, który mógłby zostać zastosowany w ciągu 24 godzin, gdy brak jest podstaw do zatrzymania, czy wszczęcia postępowania karnego wobec sprawcy przemocy. RPO napisał w tej sprawie do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [więcej].

Dlaczego Minister Sprawiedliwości nie informuje o wolnych stanowiskach sędziowskich?

Krajowa Rada Sądownictwa wskazała, że na skutek zaniechania przez Ministra Sprawiedliwości obwieszczania o wolnych stanowiskach sędziowskich, nieobsadzonych pozostaje obecnie ponad dwieście sędziowskich etatów orzeczniczych. Rzecznik poprosił o wyjaśnienia w tej sprawie [więcej].

Pora rozwiązać problem nieprzyjemnych zapachów z ferm, wysypisk, spalarni, zakładów przemysłowych, które działają w pobliżu domostw

Brakuje regulacji prawnych dotyczących tzw. immisji odorowych wywoływanych przez obiekty, których funkcjonowanie prowadzi do powstania uciążliwych zapachów, w tym ferm zwierząt, zakładów przemysłowych, wysypisk śmieci, czy spalarni odpadów. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Ministra Środowiska [więcej].

Ograniczenia w dostępie do świadczeń z funduszu alimentacyjnego

W wystąpieniu do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, RPO oraz Rzecznik Praw Dziecka wskazują na najważniejsze problemy dotyczące ograniczeń w dostępie do świadczeń alimentacyjnych. Proponują m.in. wprowadzenie systemu „złotówka za złotówkę”, który jest stosowany obecnie przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych [więcej].

Zmuszanie do ubezwłasnowolnienia pełnoletniego dziecka z niepełnosprawnością nie może mieć miejsca

Rodzice opiekujący się pełnoletnimi dziećmi z niepełnosprawnością uniemożliwiającą racjonalne podejmowanie decyzji i samodzielne funkcjonowanie, często zmuszani są do wystąpienia o ubezwłasnowolnienie swych podopiecznych w celu sprawowania nad nimi opieki. Rzecznik zwrócił się do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych o przedstawienie stanowiska w tej sprawie [więcej].

Co z odszkodowaniami dla żołnierzy zmuszanych do pracy w jednostkach kolejowych w latach 50-tych?

Zarząd Głównego Krajowego Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Wojsk Kolejowych zwrócił się do RPO z prośbą o udzielenie pomocy w otrzymaniu rekompensat za niewolniczą i przymusową pracę wykonywaną przez żołnierzy w latach 50-tych. Rzecznik poprosił senatorów o podjęcie działań mających na celu rozszerzenie katalogu uprawnionych do świadczeń przyznanych tzw. „żołnierzom górnikom” o grupę żołnierzy wojsk kolejowych [więcej].

Sprawa mienia odebranego przez władze PRL kościołom i związkom wyznaniowym

W marcu 2015 r. Rzecznik zwrócił się do ówczesnego Ministra Administracji i Cyfryzacji z prośbą o podjęcie rozwiązań legislacyjnych dotyczących zwrotu mienia odebranego przez władze PRL kościołom i związkom wyznaniowym w toku powojennych wywłaszczeń i nacjonalizacji. Ponieważ nadal nie otrzymał odpowiedzi ponownie skierował pismo w tej sprawie do szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji [więcej].

Osadzeni powinni otrzymywać potwierdzenie odbioru korespondencji kierowanej do dyrektorów jednostek penitencjarnych

Osoby pozbawione wolności wielokrotnie sygnalizowały, że skargi, prośby i wnioski składane na piśmie do dyrektorów jednostek penitencjarnych nie docierają do adresatów. Służba Więzienna nie prowadzi rejestrów korespondencji wewnętrznej, nie wydaje też osadzonym potwierdzeń odbioru. Rzecznik zwrócił się do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej o zajęcie stanowiska w tej sprawie [więcej].

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieni przepisy o rejestrze wyborców upraszczając zasady dopisywania do rejestru wyborców osób nigdzie niezamieszkałych.

Informuje o tym Rzecznika Państwowa Komisja Wyborcza, z którą korespondował on w tej sprawie [więcej].

KRONIKA

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w sprawie odwołania RPO

Piotr Ikonowicz napisał na początku września list otwarty do prezesa PiS w sprawie Rzecznika Paw Obywatelskich. W ubiegłym tygodniu opublikował w internecie odpowiedź, jaką otrzymał [więcej].

Przedstawiciel tajlandzkiego sądu administracyjnego z wizytą w Biurze RPO

Vishnu Varunyou z Naczelnego Sądu Administracyjnego Tajlandii spotkał się z przedstawicielami Rzecznika Praw Obywatelskich, by lepiej poznać kompetencje i zasady działania polskiego ombudsmana [więcej].

Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem:

  • piątą edycję projektu ELSA Day [więcej]
  • publikację „Prawie bajki – Nieznajomość prawa szkodzi” [więcej]

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka