Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 4 - 10 października 2016 r.

Newsletter 4 - 10 października 2016

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Ochrona Polaków w Wielkiej Brytanii

Podjęcie wspólnych działań na rzecz lepszej ochrony praw Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii było głównym tematem spotkania rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara z jego brytyjskim odpowiednikiem, przewodniczącym Komisji Równości i Praw Człowieka Davidem Isaakiem. O efektach wizyty RPO w Londynie można przeczytać na stronie rpo.gov.pl

Jak rozwiązać problemy dotyczące reprywatyzacji?

Stworzenie jasnych zasad przyznawania rekompensat osobom pokrzywdzonym w wyniku powojennych nacjonalizacji jest niezwykle ważne – podkreśla RPO w wystąpieniu do Premier Beaty Szydło. Rzecznik wskazuje też 7 istotnych kwestii, które przyczynią się do rozwiązania problemów dotyczących reprywatyzacji [więcej]

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Co z jakością szpitalnego jedzenia? Resort zdrowia odpowiada

Szpital zobowiązany jest w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia do zapewnienia pacjentom wyżywienia adekwatnego do stanu zdrowia – wskazał przedstawiciel Ministeria Zdrowia w odpowiedzi na wystąpienie RPO dotyczące jakości szpitalnych posiłków [więcej].

Ulgi dla rodzin wielodzietnych

Do Rzecznika zwrócił się ojciec wielodzietnej rodziny, zaniepokojony kolejną podwyżką opłat za wywóz śmieci. RPO przypomniał władzom gminy, że obecnie obowiązujące przepisy przewidują ulgi w przypadku rodzin wielodzietnych. Rada Gminy zapewniła, że planuje ich wprowadzenie od 2017 roku [więcej].

Umorzenie podatku od spadku

Pani Katarzyna straciła prawo do zwolnienia podatkowego przez to, że nie zgłosiła w odpowiednim terminie nabycia mieszkania w drodze spadku. Stało się to jednak z przyczyn od niej niezależnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił stanowisko RPO i wskazał, że organy wydające decyzje w sprawie Pani Katarzyny powinny uwzględnić okoliczności powstania zaległości podatkowej [więcej].

Potrzebne są dalsze działania ułatwiające godzenie ról rodzinnych i zawodowych

W Biurze RPO odbyło się spotkanie dotyczące rozwiązań ułatwiających godzenie ról rodzinnych i zawodowych. W jego trakcie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zadeklarował, że resort podejmie działania mające na celu poprawę niektórych regulacji dotyczących polityki rodzinnej [więcej].

Prawo do refundacji leków

RPO przyłączył się do rozprawy przed NSA w sprawie refundacji leku dla dziecka, które choruje na wrodzoną dystrofię mięśniową. Zdaniem Rzecznika, w tym przypadku należy kierować się konstytucyjnym prawem do godności, ochrony życia i zdrowia. Sąd podzielił stanowisko Rzecznika [więcej].

PRAWO

Co z kwotą wolną od podatku?

W jaki sposób zostanie wykonany wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kwoty wolnej od podatku? Ministerstwo Finansów poinformowało RPO, że obecnie trwają prace nad zmianą dotychczasowych przepisów [więcej].

Czy rząd weźmie pod uwagę zalecenia Komisji Weneckiej dotyczące ustawy inwigilacyjnej?

W związku z opinią Komisji Weneckiej dotyczącą tzw. ustawy inwigilacyjnej,  Rzecznik zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o informacje na temat podjętych dotychczas działań i wskazanie, czy rozważana jest możliwość dokonania zmian w zakresie nadzoru nad służbami [więcej].

Opłaty za zaświadczenia o niekaralności

Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o rozwiązanie problemów dotyczących m.in. odpłatności za tzw. zaświadczenia o niekaralności [więcej].

Nadzór budowlany może badać legalność każdej inwestycji

W kompetencjach nadzoru budowlanego leży badanie legalności wszystkich przedsięwzięć lub robót budowlanych, co do których może istnieć ryzyko nie tylko ich niezgodności z przepisami prawa budowlanego, ale też spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia bądź zagrożenia środowiska – wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego podjętej na wniosek RPO [więcej].

Czy osoba z niepełnosprawnością może sprawować funkcję wójta?

Sposób orzekania o niezdolności do wykonywania  funkcji wójta nie powinien opierać się na systemie orzekania o niezdolności do pracy, a raczej na osobnym mechanizmie prawnym, podobnie jak ma to miejsce w procedurze orzekania o niezdolności do pełnienia funkcji sędziego – zauważa RPO w wstąpieniu do Przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach [więcej].

Opłaty za parkowanie

Czy jeśli kierowca zapłacił za parkowanie, ale nie umieścił pokwitowania za szybą, to można go karać za niepłacenie? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie badał tę sprawę. Oddalił jednak skargę Rzecznika na przepisy uchwały Rady Miejskiej w Radomiu w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania [więcej].

Właściciele nieruchomości muszą mieć realne szanse na zaskarżenie decyzji o wywłaszczeniu

W jakim terminie właściciel wywłaszczonej nieruchomości może zaskarżyć decyzję zintegrowaną wydaną na podstawie tzw. specustawy drogowej? Rzecznik skierował w tej sprawie pytanie prawne do Naczelnego Sądu Administracyjnego [więcej].

Polski Związek Działkowców odpowiedział na wystąpienie RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu do Prezesa Polskiego Związku Działkowców przedstawił wątpliwości dotyczące treści Statutu PZD i jego stosowania. Teraz RPO otrzymał odpowiedź w tej sprawie [więcej].

KRONIKA

Wizytacja przejścia granicznego pomiędzy Polską i Ukrainą

Do Biura RPO docierają informacje o dużej grupie cudzoziemców, którzy chcą ubiegać się o ochronę międzynarodową, ale od dłuższego czasu bezskutecznie próbują wjechać na terytorium Polski. W związku z tym, przedstawiciele Biura RPO przeprowadzili niezapowiedzianą wizytę przejścia granicznego między Polską i Ukrainą w Medyce [więcej].

O prawach przedsiębiorców i podatkach

Adam Bodnar i przedstawiciele Biura RPO wzięli udział w V Edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach [więcej]. Rzecznik zaprezentował m.in. poradnik dotyczący praw podatników [więcej].

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

- Chciałbym podkreślić, że osoby dotknięte problemami psychicznymi stanowią integralny element naszego społeczeństwa. Są osobami, którym należy się szacunek, a deprecjonowanie ich podmiotowości nie może zostać określone inaczej, jak naruszenie praw człowieka – napisał RPO z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego [więcej].

Komisja Polityki Senioralnej przyjęła informację RPO na temat praw osób starszych

- Kwestie ochrony praw seniorów traktujemy absolutnie priorytetowo – mówił RPO na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Rzecznik przedstawił posłom informację na temat przestrzegania praw i równego traktowania osób starszych oraz przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek [więcej].

Adam Bodnar na Kongresie Kultury

Rzecznik wziął udział w panelu „Instytucja kultury bez przemocy” podczas obywatelskiego Kongresu Kultury. Wskazał m.in. na podstawowe wartości konstytucyjne, które powinny być szczególnie ważne dla przedstawicieli świata kultury [więcej].

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

5 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Z tej okazji  zastępczyni RPO dr Sylwia Spurek oraz dr Krzysztof Kurowski z Biura RPO odwiedzili treningowe mieszkanie wspomagane dla osób z niepełnosprawnością [więcej]. Tego dnia siedziba Rzecznika Praw Obywatelskich była podświetlona na zielono - w kolorze symbolizującym solidarność z osobami z mózgowym porażeniem dziecięcym [więcej].

Wanda Wojtuszewska wyróżniona odznaką honorową za zasługi dla ochrony praw człowieka

Wieloletnia prezeska sanockiego Towarzystwa Brata Alberta, założycielka Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie im. św. ks. Gorazdowskiego została odznaczona odznaką honorową RPO za zasługi dla ochrony praw człowieka [więcej].

Wizyta RPO w Sanoku

„Prawa człowieka lokalnie” to temat debaty, która odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku. Adam Bodnar dyskutował o problemach lokalnej społeczności ze studentami, uczniami i wolontariuszami [więcej]. Przy okazji wizyty w Sanoku Rzecznik odwiedził też Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej [więcej].

Ambasador Finlandii z wizytą w Biurze RPO

Zagadnienia dotyczące ochrony praw człowieka w Europie były głównym tematem spotkania Adama Bodnara z Hanną Lehtinen - Ambasador Finlandii w Polsce.

Rada Społeczna w pełni popiera działania podejmowane przez RPO

Rada Społeczna przy Rzeczniku Praw Obywatelskich podjęła uchwałę, w której wyraziła poparcie dla działań podejmowanych przez RPO [więcej].

Patronaty RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem:

  • V Oławską Konferencję Mediacyjną [więcej].
  • XV Ogólnopolski Mityng Osób Niepełnosprawnych im. Krzysztofa Brzęczka [więcej].
  • Konkurs „Strona Internetowa bez Barier" [więcej].
  • Festiwal Filmów „WATCH DOCS. Prawa Człowieka w filmie” [więcej].

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka