Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 6-10 sierpnia 2018 r.

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Mimo zastrzeżeń do ustaw o SN Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł na podstawie zmienionych przepisów pierwszą skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego. Chodzi o sprawę rodziny, której sądy wydał w ciągu kilku lat dwie sprzeczne ze sobą decyzje spadkowe. RPO podkreśla, że w tym przypadku naruszone zostały konstytucyjne prawa tych osób - znaleźli się w sytuacji, w jakiej nie powinien się znaleźć obywatel demokratycznego państwa prawnego. (więcej)

Jednolity system orzekania o niepełnosprawności, skupiający się na potencjale osoby, a nie na jej dysfunkcjach; zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia; prawo osób z niepełnosprawnościami do niezależnego życia - to część rekomendacji RPO do pełnego wdrożenia przez Polskę Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Jej wykonanie oceni we wrześniu 2018 r. Komitet Praw Osób z Niepełnosprawnościami ONZ. Na jego listę kwestii dla Polski odpowiedział Adam Bodnar.  (więcej)

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Do polskiego prawa nadal nie wprowadzono tzw. dyrektywy niewinnościowej z 2016 r. - pisze  RPO do resortu sprawiedliwości. Rekomenduje ona, by wszystkie wątpliwości w  postępowaniu  karnym rozstrzygać na korzyść podejrzanego i oskarżonego - polskie prawo mówi dziś tylko o wątpliwościach  „nie dających się usunąć” i jedynie wobec oskarżonego.  (więcej)

Termin 14 dni na sporządzenie apelacji w procesie karnym może być za krótki w skomplikowanych i obszernych  sprawach. Samorządy adwokatów i radców prawnych proponują możliwość uzupełniania apelacji po jej złożeniu. (więcej)

Od czterech lat władze nie uwzględniają rekomendacji Najwyższej Izby Kontroli w sprawie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. RPO spytał ministrów spraw wewnętrznych i infrastruktury, czy wykorzystają rekomendacje Izby. (więcej)

Rzecznik apeluje o zmianę ustawy, na której mocy do ośrodka w Gostyninie trafiają osoby, które odbyły karę za najcięższe przestępstwa seksualne, ale mogą wciąż stwarzać zagrożenie. Proponuje  m.in., by osoby, które opuszczałyby ośrodek, mogły być objęte systemem dozoru elektronicznego. (więcej)

RPO podjął sprawę interwencji policji wobec akcji zakładania na różne pomniki koszulek z napisem „KonsTYtucJA”. (więcej)

O merytoryczne powody przeniesienia sędziego Waldemara Żurka do innego wydziału Sądu Okręgowego w Krakowie Rzecznik spytał prezeskę sądu. (więcej)

W Polsce osoby aresztowane nadal mają ograniczone prawo do zawarcia związku małżeńskiego - nie wiedzą, że mogą wziąć ślub przez pełnomocnika. (więcej)

Przedstawiciele RPO badali w Zakładzie Karnym w Gębarzewie stan poszanowania praw aresztowanego 80-latka, podejrzanego o molestowanie niepełnosprawnej dziewczynki. Prokurator uchylił areszt.(więcej)

 

Autor informacji: Anna Kabulska
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Anna Kabulska