Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 11-15 lutego 2019

UWAGA: Lutowe SPOTKANIA REGIONALNE W WIELKOPOLSCE zostały przesunięte na marzec, na 12-15.03.2019 (więcej szczegółów o spotkaniach i jak się na nie zapisać)

 

11 lutego 2019 polska telewizja państwowa TVP SA skierowała pozew cywilny przeciwko rzecznikowi praw obywatelskich Adamowi Bodnarowi (jako osobie prywatnej) o naruszenie dóbr osobistych, w związku z wypowiedzią RPO Adama Bodnara 16 stycznia 2019 r. dla portalu Onet.pl dotyczącą sprawy zabójstwa śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

Ludzie i rosnące lotniska. Czy właściciele domów zyskają realną szansę na odszkodowania za hałas? Oświadczenie RPO

Parlament poprawia właśnie ustawę, którą przed rokiem z wniosku RPO Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjną, bo dawała tylko dwa lata na złożenie wniosku o odszkodowanie. Termin biegł od wydania decyzji pozwalającej dopiero na budowę, więc ludzie często nawet nie wiedzieli, że jest powód, by w cichej okolicy domagać się odszkodowań za hałas.

Parlament do 15 marca powinien zmienić te przepisy. Początkowo projekt dawał mieszkańcom realną szansę na uzyskanie odszkodowań, teraz jednak coraz bardziej zmierza w stronę ochrony interesów przedsiębiorców i państwa. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraża zaniepokojenie tym faktem [WIĘCEJ]

 

Uciążliwe inwestycje to problem, na który ludzie zwracają uwagę RPO w wielu miejscach Polski. W TYM MIEJSCU CHCIELIBYŚMY ZWRÓCIĆ PAŃSTWA UWAGĘ NA TO, JAK SKORZYSTAĆ Z ZEBRANEJ PRZEZ NAS WIEDZY

Komunikaty W SERWISIE RPO.GOV.PL są teraz skategoryzowane tak, by było wiadomo:

  • jakiego prawa gwarantowanego przez Konstytucję dotyczą,
  • jaki temat poruszają,
  • jakie działania podjął RPO  (interwencja, wystąpienie do władz z diagnozą, sprawa w sądzie, spotkanie regionalne…).

Klikając na taką kategorię można szukać kolejnych aktywności RPO. Na przykład w przypadku tekstów o odszkodowaniach i uciążliwych inwestycjach można więc sprawdzić,

  • jak zdaniem RPO realizowane jest prawo do własności (art. 64 Konstytucji),
  • jakie działania podejmował Rzecznik w sprawie uciążliwych inwestycji oraz co jego Biuro wie w tej sprawie,
  • a także, co było przedmiotem innych wystąpień RPO.

Nasza baza informacji ma też narzędzie ułatwiające przeszukiwanie jej: https://www.rpo.gov.pl/sprawy-wazne-dla-obywateli

Pozwala na wybieranie kilku kryteriów na raz (np. art. 64 i uciążliwe inwestycje)

PRAWO DO PRYWATNOŚCI, Art. 51 Konstytucji

Zdaniem TVP osoby, które regularnie uczestniczą w demonstracjach, są osobami publicznymi. TVP ma zatem prawo pokazywać ich wizerunek w taki sposób, jak zrobiły to „Wiadomości” 4 lutego (więcej o liście prezesa TVP)

Mieszkańców Krakowa zaniepokoił pomysł umieszczenia przez miasto 3500 kamer w dzielnicy Prądnik Czerwony, a docelowo – 100 000 kamer w całym mieście. Co z ich prawem do prywatności? – RPO pyta prezydenta Krakowa. (więcej)

IPN działa opieszale podczas tzw. autolustracji. Oczekiwanie sądu na stanowisko Instytutu może trwać miesiącami, a w tym czasie osoba lustrowana pozostaje napiętnowana jako współpracownik służb PRL. (więcej)

MEDIA I WŁADZA. WOLNOŚĆ SŁOWA, Art. 54 Konstytucji

W TVP Info zdyskredytowano działalność założyciela Stowarzyszenia „Nigdy więcej”. Rzecznik poprosił przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zbadanie sprawy. (więcej)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił stanowisko dziennikarza OKO.press niewpuszczonego do Sejmu oraz RPO. Stwierdził bezskuteczność czynności polegającej na odmowie wstępu na posiedzenie Sejmu. (więcej)

EMERYTURY, Art. 67 Konstytucji

Ubezpieczenia społeczne twórców. Wicepremier wyjaśnia, co się znajdzie w rządowym projekcie. Problemem RPO zajmuje się od kilku lat, dostaje sygnały w tej sprawie w skargach i na spotkaniach regionalnych. (więcej)

ZASADA PRAWORZĄDNOŚCI, Art. 2 Konstytucji

Tajemnica tłumaczy w postępowaniu karnym jest niewystarczająco chroniona – wskazuje RPO i występuje w tej sprawie do Ministra Sprawiedliwości. (więcej)

RÓWNE TRAKTOWANIE, Art. 32, Art. 33 Konstytucji

Płeć jest jednym z kluczowych czynników związanych z molestowaniem, molestowaniem seksualnym i przemocą seksualną. W Międzynarodowym Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce RPO zaprezentował raport z badań na temat zjawiska molestowania wśród studentek i studentów. (więcej)

PRAWA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI, Art. 69  Konstytucji

Państwo nie wspiera rodziców dziecka z niepełnosprawnością w kryzysie psychicznym, gdy skończy 18 lat. RPO wnosi o szeroką międzyresortową dyskusję, jak systemowo rozwiązać ten problem. (więcej)

LOKATORZY, Art. 75 Konstytucji

Sprawa książeczek mieszkaniowych. RPO pyta ministra, co zrobił przez rok od swych zapowiedzi. (więcej)

PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI, Art. 40, 41, 42 Konstytucji

Widzenia osób pozbawionych wolności z adwokatami w aresztach śledczych i więzieniach odbywają się pod nadzorem monitoringu. Zagraża to prawu do obrony. (więcej)

Osoby umieszczane w aresztach skarżą się, że policja stosuje tortury, aby zmusić ich do przyznania się do przestępstw – co nie znajduje odzwierciedlenia w ich dokumentacji medycznej. Według Rzecznika potrzebne są rzetelne zasady dokumentowania obrażeń osób przyjmowanych do aresztu. (więcej)

Rzecznik: badania zatrzymanego w obecności policjanta powinny być wyjątkiem. Taka sytuacja ingeruje w konstytucyjne prawo do prywatności i powinna być uregulowana w ustawie. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik