Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 11-15 marca 2019

SPOTKANIA REGIONALNE RPO W WIELKOPOLSCE:

Od 12 do 15 marca rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar spotykał się z mieszkańcami województwa wielkopolskiego: Turku, Konina, Ostrowa Wlkp., Wrześni, Śremu, Nowego Tomyśla i Poznania  w ramach cyklu spotkań regionalnych. [więcej informacji na temat programu spotkań regionalnych].

Najważniejsze tematy zgłoszone na spotkaniach:

  • Wcześniejsze emerytury dla górników zatrudnionych w kopalniach w Turku i Koninie. Zdaniem górników mają do nich prawa, zdaniem ZUS w Koninie – nie.
  • Sytuacja osób z niepełnosprawnościami, nierealizowane prawo do samodzielnego życia i niewykonany wyrok Trybunału Konstytucyjnego o tym, że wsparcie dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami powinno być takie jak dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami.
  • Problem kumulacji roczników w szkołach.
  • Ochrona środowiska – problem smogu (wszędzie), problem ferm hodowlanych (Września), nielegalne składowiska odpadów w Śremie.
  • Wykluczenie transportowe.

Podczas konferencji prasowej w Poznaniu 15 marca Adam Bodnar przedstawił rekomendacje z II Kongresu Praw Obywatelskich, który odbył się 14-15 grudnia 2018 r. To, co czytacie, jest efektem pracy 1600 osób, które przyjechały wtedy do Warszawy na Kongres Praw Obywatelskich. Rekomendacje z Kongresu wskazują nie tylko na to, na co chcemy zwrócić uwagę władzom, ale też na to, co sami możemy robić. Ten niezwykły dokument brzmi dziś niezwykle aktualnie (wszystkie rekomendacje z II Kongresu Praw Obywatelskich).

WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

  • RPO ponagla Ministra Sprawiedliwości co do jego odpowiedzi na wystąpienia w sprawach karnych. – Za każdym z tych wystąpień kryją się konkretne ludzkie sprawy. Obywatele mają prawo oczekiwać, że kierowany przez Pana resort potraktuje ich problemy z należytą powagą. Ufają również, że Pan osobiście dołoży wszelkich starań, aby każdy zgłoszony przez nich problem znalazł godne i sprawiedliwe rozwiązanie – napisał w liście Rzecznik. (więcej, w tym lista wystąpień bez odpowiedzi)
  • Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie zaskarżonych przez senatorów przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa będzie nieważne – wskazywał RPO. Wyrok Trybunału miał bowiem zapaść 14 marca 2019 r., a dopiero 22 marca upływa ustawowy termin zgłoszenia udziału i przedstawienia stanowiska w sprawie przez Rzecznika Praw Obywatelskich. (więcej)
  • System kurateli sądowej nie funkcjonuje należycie: zasady naboru nie gwarantują wyłonienia najlepszych kandydatów; niewystarczający jest też nadzór nad kuratorami. Kontrola NIK wykazała nieprawidłowości w działalności kuratorów we wszystkich sądach objętych badaniem. (więcej)
  • Jest szansa na skuteczną walkę ze skażeniem wód powierzchniowych i podziemnych w okolicy, gdzie przez ćwierć wieku zakłady chemiczne składowały trujące odpady. Na wniosek prokuratury i RPO w sprawie zapadł korzystny wyrok. (więcej)
  • Dostęp Rzecznika Praw Obywatelskich do akt zawierających tajemnicę skarbową jest ograniczony. Może je dostać tylko, gdy już trwa proces przed sądem administracyjnym. Utrudnia to możliwość interwencji Rzecznika w sporze obywatela z fiskusem zanim sprawa trafia do sądu. (więcej)
  • Zdrada małżeńska i narodziny pozamałżeńskiego dziecka nie mogą być podstawą dochodzenia zadośćuczynienia od zdradzającego małżonka i jego partnera w trybie ochrony dóbr osobistych. Orzekł tak Sąd Najwyższy, który uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. (więcej)

LOKATORZY I WŁASNOŚĆ

  • Wiele osób straciło członkostwo spółdzielni mieszkaniowych po zmianie przepisów z 2017 r. Stało się to z mocy prawa, bez ich winy -  co nie może być akceptowane w praworządnym państwie. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 2017 r. (więcej)
  • Jak zwracać nieruchomości wywłaszczone pod publiczne inwestycje, do których nie doszło. Uwagi RPO do zmian prawa. (więcej)

RÓWNE TRAKTOWANIE

  • Rzecznik podjął z urzędu sprawę pobicia w Warszawie kierowcy Ubera narodowości ukraińskiej. RPO spyta prokuraturę m.in. o to, czy uwzględni motywację sprawców. Z informacji mediów wynika, że była nią narodowość pobitego. (więcej)
  • Słowa małopolskiej kurator oświaty, że działalność na rzecz praw osób LGBT jest „propagowaniem pedofilii”, mają wymiar homofobiczny. Według RPO są przesłanki by tę wypowiedź ocenić jako przejaw mowy nienawiści ze względu na orientację seksualną. (więcej)
  • Wciąż niewiele kobiet pełni funkcje w organach władzy pochodzących z wyborów. W Sejmie jest ich 27 proc., w Senacie – 13 proc., a wśród  wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast – tylko 12 proc. W liście do ministra Lipińskiego Rzecznik zaproponował zmiany, które mogłyby zwiększyć udział kobiet we władzach. (więcej)

ŚWIADCZENIA SPOŁECZNE

  • 13-letni chłopiec, którego matka cierpi na schizofrenię, wychowywany jest przez dziadków. Dziadkowie nie mogą ubiegać się o świadczenia rodzinne, 500+ i dofinansowanie wyprawki szkolnej, ponieważ według definicji ustawowej nie są faktycznymi opiekunami dziecka. RPO zwrócił się do minister rodziny, pracy i polityki społecznej o zajęcie się problemem tego typu ograniczeń w dostępie do świadczeń. (więcej)
  • Funkcjonariusz SB, który w latach 80. współpracował z opozycją i Kościołem, ma mieć przywróconą emeryturę na wcześniejszych, korzystniejszych zasadach – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. To precedensowy wyrok w sprawie obniżki świadczeń byłego funkcjonariusza służb PRL. (więcej)

PRAWA POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

  • Aresztowany mężczyzna był obserwowany przez funkcjonariuszy Służby Więziennej podczas spotkań z adwokatem. Rzecznik uznał jego skargę za zasadną. Zwrócił się do Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej, aby zapewnił prawidłową realizację takich widzeń. (więcej)
  • RPO upomina się od kilku lat, by m.in. ustawowo zagwarantować prawa pacjentów Ośrodka w Gostyninie i doprecyzować zasady kierowania do niego, zgodnie z Konstytucją i prawem międzynarodowym. W ostatnim wystąpieniu do Ministra Zdrowia Adam Bodnar poinformował ministra, że pod koniec marca planuje odwiedzić KOZZD i spotkać się zarówno z personelem, jak i jego pacjentami. (więcej)
Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik