Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 14-18 października 2019

23.10.2019 - KONFERENCJA RPO I CHAT: JAK WSPÓLNIE RATOWAĆ ZAPOMNIANE CMENTARZE?

Spychacz usuwa nagrobki, by zrobić miejsce pod budowę marketu.

200-letni cmentarz znika z powierzchni ziemi w ciągu jednego dnia.

Płyty nagrobne wykorzystano do budowy cmentarnego śmietnika.

Co trzeba zrobić, żeby to zmienić? Jak ocalić dziedzictwo wielokulturowe i historyczne na naszych ziemiach? Jak pogodzić je z potrzebą rozwoju inwestycji?
Będziemy o tym rozmawiać już 23 października podczas ogólnopolskiej konferencji o (nie)zapomnianych cmentarzach.

Więcej możliwość rejestracji

RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH WSTRZYMUJE SIĘ OD PRZYJĘCIA NAGRODY FUNDACJI ROLANDA BERGERA: oświadczenie RPO

NAGRODA RPO IM. PAWŁA WŁODKOWICA 2019

Prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, znana działaczka i animatorka Danuta Przywara została wyróżniona tegoroczną Nagrodą RPO im. Pawła Włodkowica. Nagrodę za obronę podstawowych wartości i prawd nawet wbrew zdaniu większości przyznaje kapituła, w której skład wchodzą wszyscy rzecznicy praw obywatelskich i dotychczasowi laureaci Nagrody. (więcej)

OCHRONA ŚRODOWISKA I UCIĄŻLIWE INWESTYCJE

  • Spotkanie RPO z mieszkańcami Lublińca

W Lublińcu narasta problem uciążliwych dla mieszkańców inwestycji. Osiedle domów jednorodzinnych od wielu lat graniczy ze Strefą Ekonomiczną. Ale dopiero pięć lat temu pojawiła się tam fabryka, która zdaniem mieszkańców dymi, pyli, huczy  i śmierdzi. To przetwórnia stłuczki szklanej

Spotkanie z RPO pokazuje, jak źle zorganizowany jest proces wydawania i nadzorowania wykonania decyzji dotyczących uciążliwych inwestycji. Skomplikowany układ zależności między instytucjami nie pozwala też ludziom skutecznie kierować skarg.

Okazuje się też, że mieszkańcy wiedzą już więcej o organizacji przetwórstwa szkła i odzyskiwania go z odpadów niż instytucje odpowiedzialne za nadzorowanie tego procesu.

Ale spotkanie z RPO pokazuje, że rozmowa pomaga: burmistrz i przedstawiciel starosty wspólnie opowiadają zebranym, jakie działania są teraz podejmowane wobec uciążliwej fabryki, a przedstawiciel policji – jakie informacje mu są potrzebne, by interweniować w sprawie rozsypującego się szkła i hałasu.

Na koniec RPO powiedział, co sam może zrobić – dzięki sygnałom od ludzi. (pełna relacja ze spotkania)

ZOBACZ TEŻ: UCIĄŻLIWE INWESTYCJE – OBYWATELSKI PORADNIK RPO

  • W Sejmie odwołano prace nad poselskim projektem specustawy górniczej, która ma ułatwić powstawanie kopalni węgla, a samorządy pozbawić na to wpływu. Wcześniej Rzecznik pisał do Marszałek Sejmu, że projekt zawiera zbyt dużo błędów, by go teraz pośpiesznie uchwalać; był on też krytykowany przez wiele środowisk. (więcej)

SĄDY I WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

  • Pan Jan odśpiewał "Mazurka Dąbrowskiego" ze zmienionymi słowami - tak by zapraszał do Polski uchodźców. Dwa sądy uznały to za wykroczenie, bo przetwarzanie słów hymnu jest niedopuszczalne, bez względu na motyw. Cel obwinionego był wzniosły i zasługiwał na aprobatę – uznał Sąd Najwyższy i uniewinnił autora przeróbki. (więcej)
  • Sąd zadał Trybunałowi Konstytucyjnemu pytanie prawne w sprawie przepisów dotyczących dzierżawców państwowej ziemi. W ocenie Rzecznika naruszają one konstytucyjne zasady zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa oraz do równej ochrony praw majątkowych. (więcej)
  • Pani Anna została w PRL ukarana wysoką grzywną, bo w jej mieszkaniu spotkało się kilkoro Świadków Jehowy. W 1970 r. uznano ją za winną "nielegalnego zgromadzenia". Wobec niemożności zapłaty grzywny spędziła kilka miesięcy w więzieniu. RPO wniósł o uniewinnienie kobiety, którą ukarano tylko dlatego, że należała do zwalczanej wówczas wspólnoty. (więcej)
  • Po wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wobec Polski system kar porządkowych w sądach wymaga pilnej zmiany - wskazuje RPO. Tymczasem Minister Sprawiedliwości nie odpowiada, czy podjął jakieś działania w tej sprawie. (więcej)
  • Komitet ONZ upomniał się niedawno o europejską dyrektywę gwarantującą realne prawo do obrony. Powinna była zostać wprowadzona do polskiego prawa do 2016 r., co wielokrotnie wskazywał RPO. Resort sprawiedliwości uznał jednak, że polskie przepisy są z nią zgodne, a żadne zmiany nie są potrzebne. (więcej)
  • Nie można orzec przepadku na rzecz państwa samochodu, którym kierował nietrzeźwy kierowca – orzekł Sąd Najwyższy. Uwzględnił on kasację RPO w sprawie obywatela, skazanego za jazdę po pijanemu, który - jako wcześniej skazany za takie przestępstwo - miał też zakaz prowadzenia pojazdów. (więcej)

RÓWNE TRAKTOWANIE

  • Badania RPO wskazują na bardzo dużą skalę nadużyć w środowisku akademickim w Polsce: molestowania doświadczyła prawie połowa ankietowanych studentek i jedna trzecia studentów. Rzecznik przekazał raport z badań Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz ministrom: Nauki i  Szkolnictwa Wyższego, Obrony Narodowej, Zdrowia, Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. (więcej)
  • Zgłaszane niekorzystne skutki reformy nauczania indywidualnego wzbudziły niepokój RPO. We wrześniu poprosił MEN o ocenę skutków zmian. W odpowiedzi resort wymienia podjęte działania i wnioski z przeprowadzonej kontroli. Podkreśla, że niepełnosprawność ucznia nie jest powodem do obejmowania go indywidualnym nauczaniem. (więcej)

PRACA I ZABEZPIECZENIE SPOŁECZNE

  • Ukraiński aktor, który pracował m.in. w poznańskiej pizzerii, został w niej pobity przez pracodawcę, gdy domagał się zaległej wypłaty – podały media. Rzecznik podjął tę sprawę z urzędu. Wystąpił do Inspekcji Pracy o zbadanie przestrzegania przepisów prawa pracy przy zatrudnieniu w pizzerii i wypłacie należnego wynagrodzenia. RPO spyta też policję i prokuraturę o ich działania w sprawie. (więcej)
  • Nadal nie wszyscy przechodzący na emeryturę wiedzą, że złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu oznacza niższe świadczenie. Tymczasem sądy uznają, że taka „pułapka prawna” może prowadzić do niedopuszczalnego zróżnicowania zasad ustalania wysokości emerytury - wskazał Rzecznik w kolejnym wystąpieniu w tej sprawie. (więcej)

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI

  • Nie są prowadzone prace zmierzające do powołania Rady ds. Leczenia Niepłodności. Tym jednym zdaniem Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało Rzecznikowi Praw Obywatelskich, zaniepokojonemu niepowołaniem Rady. Tymczasem taki obowiązek wynika z ustawy o leczeniu niepłodności z 2015 r. (więcej)
  • Telewizja Polska odmówiła Okręgowej Izbie Lekarskiej emisji spotu w ramach kampanii „Polska to chory kraj” – uznanego za „niezgodny z linią programową TVP S.A”. Kampania Izby może się jednak mieścić w ramach misji publicznej TVP, a linia programowa nie może być z nią sprzeczna – wskazuje RPO. Odmowa ogranicza konstytucyjną zasadę wolności słowa i rozpowszechniania informacji przysługującej obywatelom. (więcej)
  • Czy Państwowa Komisja Wyborcza dostała skargi na sposób przedstawiania przez nadawców publicznych kampanii wyborczej w wyborach do Sejmu i Senatu? RPO spytał o to przewodniczącego PKW, ponieważ Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie prowadziła stałego monitoringu pod tym względem, telewizji publicznej zarzucano ostatnio brak bezstronności w kampaniach wyborczych. (więcej)

WYDARZENIA

  • Rzecznik Praw Obywatelskich został laureatem nagrody Wielka Osobowość, przyznawanej przez Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Na tytuł Wielkiej Osobowości Uniwersytetów Trzeciego Wieku składa się wysiłek wielu osób, które budowały Urząd RPO od początku jego działalności – podkreślił RPO Adam Bodnar. (więcej)
  • - Rzecznik Praw Obywatelskich jest bezpartyjnym urzędnikiem  i ma się upominać o przestrzeganie praw człowieka, jest wybierany przez Sejm za zgodą Senatu. Czyli przez tych naszych reprezentantów, których wyłoniliśmy dwa dni temu w wyborach  – tak spotkanie z młodzieżą w Lublińcu zaczął Adam Bodnar. (więcej)
  • Biuro RPO zorganizowało projekcję filmu "Łucznik" dla pana Krzysztofa, który prosił o to na spotkaniu regionalnym w Lublińcu w 2018 r. Film pokazuje drogę dzieci z niepełnosprawnościami, ale pokazuje też, jak wola walki wsparta w dzieciństwie przez mądrych lekarzy i opiekunów starcza na całe życie. (więcej)
  • Kilkanaście lat temu Program Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka trafiał w potrzebę, by o Konstytucji mówić poważnie. Po 2015 r. takie działania nabrały nowego sensu - mówił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar podczas konferencji w Warszawie poświęconej 15-leciu Programu (Adam Bodnar był jego pierwszym koordynatorem). (więcej)
  • Regionalne Biuro Praw Człowieka ONZ zorganizowało konferencję „Ochrona przestrzeni społecznej w Unii Europejskiej”. Udział w debacie wzięli działacze europejskich organizacji pozarządowych i przedstawiciele organów międzynarodowych. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich reprezentowała Hanna Machińska, zastępczyni RPO. (więcej)
Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik