Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 14-25 stycznia 2019

KONKURS GRANTOWY FUNDUSZU OBYWATELSKIEGO ZE ŚRODKÓW NAGRODY RAFTO DLA INICJATYW W MAŁYCH MIEJSCOWOŚCIACH. ZGŁOSZENIA DO 31 STYCZNIA

Do 31 stycznia można zgłaszać wnioski w konkursie grantowym Funduszu Obywatelskiego na środki przyznane z nagrody imienia profesora Thorolfa Rafto przyznanej w 2018 r. rzecznikowi praw obywatelskich Adamowi Bodnarowi, i Biuru RPO za walkę o prawa człowieka i niezależne sądownictwo w Polsce. Łączna wartość to 83 tys. zł, które w całości przeznaczone zostaną na wsparcie inicjatyw obywatelskich w ramach niniejszego konkursu. [więcej o konkursie]

Co jesteśmy winni Pawłowi Adamowiczowi? Zadaniem dla nas teraz jest nie tylko dyskusja o mowie nienawiści i wzajemne rozliczenia. Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie, co ta śmierć może dać naszemu społeczeństwu obywatelskiemu, naszej wspólnocie – mówił Rzecznik w rozmowie w TVN2. (więcej)

30 przykładów spraw „mowy nienawiści”, w których działania prokuratury budzą wątpliwości. (więcej)

Seksistowski język w debacie o transparentności działań władzy publicznej. Oświadczenie RPO – niezależnego organu ds. równego traktowania. (więcej)

PRAWA OBYWATELSKIE

O OCHRONIE ŚRODOWISKA PODCZAS SPOTKAŃ REGIONALNYCH NA ŚLĄSKU

Adam Bodnar w cyklu spotkań regionalnych rozmawiał od 24 do 25 stycznia z mieszkańcami Dąbrowy Górniczej, Łazisk Górnych i Mikołowa. Znaleźli się w pułapce, bo otaczające ich domy liczne zakłady przemysłowe zatruwają środowisko w sposób, za który trudno przypisać indywidualną odpowiedzialność. Dlatego administracja nie radzi sobie z problemem, a ludzie skazani są na życie w bardzo zdewastowanym otoczeniu. (PEŁNE RELACJE ZE SPOTKAŃ REGIONALNYCH RPO)

Ludzie nauki skarżą się na nowe zasady ustalania listy czasopism naukowych, przygotowane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ocenie RPO może to zahamować ważne badania, grozić likwidacją renomowanych polskich czasopism i powodować patologie na rynku. (więcej)

Najbliżsi osoby zmarłej muszą mieć prawo zaskarżenia decyzji prokuratury o jej ekshumacji, gdy uznają, że narusza to kult zmarłych – uważa Rzecznik, który wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości. (więcej)

Ludzie nadal skarżą się na długotrwałość postępowań o świadczenia rodzinne i świadczenia wychowawcze, objęte przepisami UE. Od 1 stycznia 2018 r. sprawy te przekazano wojewodom, nie usunęło to jednak wcześniejszych zaległości. (więcej)

Od obowiązkowych szczepień uchyla się w Polsce ponad 43 tys. osób, najwięcej na Mazowszu, na Śląsku i w Wielkopolsce. Za problem ze szczepieniami odpowiadają ruchy antyszczepionkowe – napisał do RPO Główny Inspektor Sanitarny. (więcej)

Obywatele powinni móc ubiegać się w trybie karnym o odszkodowania od państwa za niesłuszne przedstawienie zarzutów oraz niesłuszne oskarżenie. RPO wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o rozważenie odpowiedniej zmiany Kodeksu postępowania karnego. (więcej)

FINANSE

Ceny energii elektrycznej dla obywateli w 2019 r. – zgodnie z zapowiedziami rządu – miały pozostać na dotychczasowym poziomie. Tymczasem odbiorcy usług spółki Innogy Polska SA otrzymują wyższe stawki opłat (o 12 proc.). Rzecznik wystąpił do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o ocenę tych działań. (więcej)

Obywatele skarżą się na opodatkowanie odsetek wypłacanych za opóźnienie w sytuacji,  gdy należność główna jest zwolniona z podatku. Chodzi np. o dzieci, którym przez lata nie wypłacano alimentów czy też ofiary wypadków komunikacyjnych. Rzecznik prosi ministra finansów o zmianę przepisów. (więcej)

Rzecznik interweniuje na rzecz poszkodowanych w aferze Getback S.A. (więcej)

Pan Jan otrzymał przedsądowe wezwanie do zapłaty związane z członkostwem w spółce wodnej. Tymczasem nie jest on właścicielem gruntów, nigdy nie należał do spółki wodnej i nie zlecał prowadzenia jakichkolwiek prac. Po interwencji Pełnomocnika Terenowego RPO we Wrocławiu został skreślony z listy członków spółki wodnej, a jego zadłużenie - anulowane. (więcej)

PRACA, PRACOWNICY

Absolwenci mikrobiologii skarżą się, że nie mogą uzyskiwać uprawnień diagnosty laboratoryjnego. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do ministra zdrowia. (więcej)

Od 2008 r. RPO ubiega się u kolejnych ministrów rolnictwa, aby określili kwalifikacje dla osób prowadzących gleboznawczą klasyfikację gruntów. W związku z rozbieżnymi stanowiskami dwóch resortów Rzecznik poprosił o wyjaśnienie, czy kwestią tą powinien zająć się Minister Rolnictwa czy Minister Inwestycji i Rozwoju. (więcej)

Żołnierze skarżą się, że coroczna ocena służbowa obejmuje też okres długoterminowego zwolnienia lekarskiego. Nie sposób dokonać oceny poziomu i rzetelności wykonywania obowiązków służbowych osoby nieobecnej – podkreślił Rzecznik w wystąpieniu do ministra obrony narodowej. (więcej)

Korzystny wyrok NSA w sprawie wygaśnięcia stosunku służbowego funkcjonariuszki celnej. Do sprawy przyłączył się Rzecznik. (więcej)

Jak skutecznie walczyć z mobbingiem i dyskryminacją w służbach mundurowych. Debata u RPO. (relacja z wydarzenia)

Wyniki kontroli inspekcji pracy wysyłania polskich pracowników do Holandii. (więcej)

RPO: znieść utrudnienia treningu psów ratowniczych. (więcej)

SPRAWIEDLIWOŚĆ

Sąd skazał oskarżonego o oszustwo bez zbadania, czy nie toczy się przeciw niemu sprawa o ten sam czyn – choć mógł to sprawdzić. Tymczasem gdzie indziej trwało wszczęte wcześniej postępowanie karne o to samo przestępstwo. Dlatego RPO złożył kasację w tej sprawie, którą uwzględnił Sąd Najwyższy. (więcej)

Dwie skargi nadzwyczajne RPO w sprawie karania więzieniem – w obronie Konstytucji. (więcej)

Zwrot „ukraińscy nacjonaliści” z ustawy o IPN, która wprowadziła karalność zaprzeczania ich zbrodni, jest niekonstytucyjny jako nieokreślony – orzekł Trybunał Konstytucyjny. RPO przedstawił w tej sprawie swoje stanowisko. (więcej)

Przesłuchanie sędziego Włodzimierza Brazewicza – interwencja RPO u rzecznika dyscyplinarnego. (więcej)

Dyscyplinarne kłopoty prokuratorów – trzy interwencje Rzecznika. (więcej)

RÓWNE TRAKTOWANIE

Z odpowiedzi MEN w sprawie „Tęczowego piątku” wynika, że to rodzice byli przeciw akcji. (więcej) Rzecznik dopytuje więc, jak konkretnie wyglądała kontrola w szkołach, które wzięły udział w „Tęczowym piątku”? (więcej)

Ministerstwo Sprawiedliwości wciąż analizuje badanie spraw o przemoc w rodzinie przez sędziów rodzinnych – wynika z odpowiedzi dla RPO. (więcej)

Interwencja w sprawie antysemickich napisów w Kalwarii Zebrzydowskiej. (więcej)

Rzecznik pisze do TK: ubezwłasnowolnienie całkowite jest niekonstytucyjne. (więcej)

Od 4 marca sądy będą kontrolować decyzje konsulów w sprawach odmowy wydania, unieważnienia lub cofnięcia wiz Schengen. Rzecznik wiele razy wskazywał, że cudzoziemcom spoza Unii Europejskiej trzeba zapewnić prawo do sądu. (więcej)

MEDIA

Rzecznik pyta o udział KRRiT w powoływaniu władz mediów publicznych – zgodnie z wyrokiem TK. (więcej)

Materiał „Wiadomości” TVP z dnia śmierci Pawła Adamowicza – jednostronny. RPO napisał do prezesa TVP i podkreślił, że następstwa braku pluralizmu w mediach publicznych są bardzo groźne z punktu widzenia swobody wypowiedzi. (więcej)

Rzecznik prosi KRRiT o zbadanie sprawy „plastusi” TVP Info. (więcej)

PRAWA POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

Nie ma procedur włączania osób chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C, które opuszczają więzienia, do grupy oczekujących na terapię w warunkach wolnościowych. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Ministra Zdrowia (więcej)

Dziewczyna cierpiąca na zaburzenia psychiczne była przewożona do odległego o 400 km szpitala psychiatrycznego radiowozem w asyście trzech umundurowanych policjantów i bez swego opiekuna, co było dla niej traumatycznym przeżyciem. Rzecznik po raz kolejny upomina się o odpowiednie uregulowania prawne warunków transportowania nieletnich do szpitali psychiatrycznych, skierowanych tam przez sąd. (więcej)

Aresztowana kobieta musiała pożyczyć biustonosz od innej zatrzymanej. Wśród bielizny, jaką kobieta może dostać od aresztu czy więzienia - jeśli nie ma swojej - są tylko: koszula nocna, majtki damskie i skarpety. Rzecznik poprosił Ministra Sprawiedliwości o uzupełnienie rozporządzenia. (więcej)

Osoby chorujące psychicznie powinny trafiać z więzień do szpitali. RPO ponownie interweniuje w tej sprawie u ministra sprawiedliwości. (więcej)

KRONIKA

W okresie silnych mrozów ponownie ujawnił się problem osób bezdomnych chorych, wymagających pomocy (w tym lekarskiej), które po opuszczeniu szpitala nie mają zapewnionego żadnego schronienia. Tej kwestii zostało poświęcone spotkanie Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności. (więcej)

Spotkanie w Ministerstwie Cyfryzacji ws. patostreamingu. (więcej)

Jak sprawić, aby przywrócone państwo prawa realizowało gwarancje konstytucyjne? Ważne by nie wpaść w spiralę kolejnych zemst – podkreślał RPO podczas konferencji zorganizowanej przez forumIdei Fundacji Batorego. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik