Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 18-22 lutego 2019

Premier dostał 20 konkretnych rekomendacji RPO o tym, jak przeciwstawiać się mowie nienawiści.

RPO wskazuje, że przestępstwa motywowane uprzedzeniami ze względu na czyjąś niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną i tożsamość płciową powinny być ścigane z urzędu. Karze powinno podlegać samo członkostwa w organizacjach odwołujących się do totalitaryzmów, a zakazanych na mocy Konstytucji. Wskazuje na zasadność wprowadzenia ustawowej definicji mowy nienawiści i skuteczniejszego oczyszczania internetu z takich treści. Zaleca organizowanie szerokich kampanii społecznych, edukacyjnych i szkoleniowych dla różnych środowisk (więcej i cały dokument)

Wolność słowa a zniesławienie. Artykuł 212 KK – co robimy? 5 marca o godz. 17 RPO Adam Bodnar organizuje debatę (w formule debat Jana Nowaka Jeziorańskiego) na ten temat. Będzie transmitowana online.

Resort finansów pracuje nad postulatem RPO, by nie opodatkowywać odsetek za opóźnienia wypłat należności wolnych od podatku – np. spóźnionych alimentów (szczegóły)

Prawa człowieka a wyzwania bioetyczne związane z nowymi technologiami. Nowa publikacja RPO. Monografia stanowi pokłosie konferencji naukowej zorganizowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, poświęconej znaczeniu Europejskiej Konwencji Bioetycznej dla ochrony praw i wolności człowieka. (więcej i link do książki)

RPO przedstawił sejmowej komisji skargi i wnioski dotyczące mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce: Coraz więcej jest skarg organizacji mniejszości ukraińskiej na przypadki niszczenia ukraińskich mogił i pomników pamięci oraz na akty przemocy i mowę nienawiści wobec osób tej narodowości. Grupą szczególnie narażoną na ataki motywowane uprzedzeniami i nienawiścią od 2016 r. są też muzułmanie (więcej)

Będzie śledztwo w sprawie antyuchodźczego spotu PiS. Sąd uwzględnił zażalenie RPO (więcej)

RPO ostrzega przed niezamierzonymi skutkami rządowego projektu zmian Kodeksu karnego: sędziowie będą zmuszeni wydawać surowsze kary o konkretnej wysokości, więźniów będzie więc w Polsce więcej, mimo że policja regularnie raportuje o spadku przestępczości (więcej)

Osoby karane nadal nie wejdą do więzień, aby pomóc w resocjalizacji skazanych. Rzecznikowi nie udało się przekonać resortu sprawiedliwości, że dawni więźniowie są bardzo skuteczni w resocjalizacji skazanych i uczeniu ich, jak można żyć na wolności (więcej)

Rzecznik przyjrzy się "dyscyplinarce" prokuratorów od sprawy fałszowania list wyborczych Młodzieży Wszechpolskiej (więcej)

Rzecznik Praw Pacjenta: „ponadstandardowe udogodnienia” w KOZZD Gostynin (więcej)

RPO przystąpił do sprawy zamkniętego składowiska odpadów, z którego wciąż trucizny wydostają się do środowiska. Rozprawa przed WSA w Warszawie – w poniedziałek (szczegóły sprawy)

KRONIKA

16 lutego RPO wziął udział w uroczystościach pogrzebowych Jana Olszewskiego

RPO dostaje wyrazy solidarności i wsparcia od instytucji międzynarodowych praw człowieka (więcej) i obywateli (więcej). Specjalne oświadczenie w sprawie pozwu telewizji państwowej TVP SA wobec Adama Bodnara wydała Rada społeczna przy RPO (tekst)

Sylwia Spurek złożyła rezygnację z funkcji zastępczyni RPO ds. równego traktowania. Przestanie pracować w Biurze RPO z końcem lutego (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik